Güncel
24 Şub 2021 08:26 Son Güncelleme: 24 Şub 2021 08:44

1 milyon doz ücretsiz aşı devlete fatura edildi mi? Türkiye'nin gündemindeki soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM Grup Toplantısı konuşmasında dikkat çeken soruyu gündeme taşıdı. Siyaset gündeminin üst sırasında yer alan sorusunda Kılıçdaroğlu, Çin'den ücretsiz ithal edilen 1 milyon doz aşının Devlet Malzeme Ofisi'ne fatura edilip edilmediğini sordu.

1 milyon doz ücretsiz aşı devlete fatura edildi mi? Türkiye'nin gündemindeki soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin'den ücretsiz ithal edilen 1 milyon doz aşının Devlet Malzeme Ofisi'ne fatura edilip edilmediğini sordu. Aşıların bedelsiz temin edildiğini gösteren gümrük belgesi ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında Çin'den ithal edilen koronavirüs aşıları ile ilgili sorular sordu.

HER DOZU 12 DOLARA FATURA EDİLDİ Mİ

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanı’na ‘Aşıda (Sinovac) aracı olan var mı’ diye soruluyor. Sağlık Bakanı ‘Doğru değil, herhangi bir aracı yok’ diye açıklama yapıyor. 9 Şubat 2021’e kadar 10 milyon 162 bin 123 doz aşı getirildi. Esenboğa Gümrüğü'nden geçiyor aşılar. 1 milyon 242 bin doz aşı, Keymen İlaç A.Ş. tarafından faturalanıyor. 1 milyon doz aşı için ücret alınmıyor. 12 milyon dolarlık aşı ücretsiz verilmiş. Sayın Bakan ve Erdoğan’a soruyorum: Ücretsiz olarak ithal edilen 1 milyon aşı, Devlet Malzeme Ofisi’ne her dozu 12 dolardan fatura edildi mi, edilmedi mi? İthal edilen bir milyon doz aşı, ücretsiz olduğu Esenboğa Gümrüğü'ndeki beyannamesinde var. Bu firma 1 milyon doz aşıyı, her dozu 12 dolardan ithal etti mi etmedi mi?" dedi.

Diğer yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği, Çin'den gelen 1 milyon doz koronavirüs aşısına dair gümrük belgesi ortaya çıktı. Belgede "bedelsiz" ibaresi dikkat çekiyor.