Politika
04 Haz 2020 16:32 Son Güncelleme: 04 Haz 2020 19:01

“1 Temmuz’dan itibaren karantinasız geçiş"

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Güney Kıbrıs'ta herhangi bir ikinci dalga yaşanmaması durumunda 1 Temmuz itibariyle geçişlere müsaade edileceğini belirtti

“1 Temmuz’dan itibaren karantinasız geçiş"

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında, akaryakıt istasyonlarının hukuken açık olmalarına rağmen fiilen çok düşük seviyelerde çalışmak zorunda kaldıklarından söz ederek, bu nedenle Kalkınma Bankası’na yaptıkları kredi başvurusunun onaylandığını açıkladı.

Özersay, Güney’de çalışan vatandaşlar için de bir çözüm ürettiklerini ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Akaryakıt istasyonları, hukuken açık olmalarına rağmen, fiilen normal çalışma döneminden çok düşük seviyelerde çalışmak zorunda kaldılar. Bu nedenle ciddi bir gelir kaybı yaşayan akaryakıt istasyonlarının Kalkınma Bankası’ndan kredi taleplerine onay verildi. İşe devam Kredisi, Kalkınma Bankası tarafından kriterlendirilen bir kredi değil, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen bir destek kredi paketiydi.”

“1 TEMMUZ’A KADAR BEKLEME LÜKSÜ OLMAYANLAR, GÜNEY KIBRIS’TA KALMA ŞANSLARI VARSA ÜCRETSİZ PCR TESTLERİ YAPARAK, GÜNEY KIBRIS’A GEÇİŞLERİ SAĞLANABİLİR”

“Eğer önümüzdeki 3 hafta içerisinde işine dönmek zorunda olan ve 1 Temmuz’a kadar bekleyecek durumu olmayan ve işini yitirme tehlikesi yaşayan kişiler, eğer 2-3 hafta Güney Kıbrıs’ta kalma şansları varsa ücretsiz PCR testleri yaparak Güney Kıbrıs’a geçişlerini sağlayabiliriz. 1 Temmuz’dan itibaren karantinasız geçiş Güney Kıbrıs içinde mümkün olacaktır. Biz ortada bir mağduriyet olduğunun farkındayız. Güney’de herhangi bir ikinci dalga olmadığı takdirde 1 Temmuz itibariyle Güney Kıbrıs’a karantinasız geçişlere müsaade edilecek. Pile’de yaşam süren vatandaşlarımızın kendilerini bu ülkenin vatandaşı olarak hissetmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Pile halkına PCR testlerini yaptık, sonuçları çıktı. Tüm testler negatif çıktı. Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin Kuzey’e geçerek işlerine gidebilmeleri için gerekli kolaylıklar sağlanacak. İşi olanların işini kaybetmesini önleyecek bir adım attık.”