KKTC
30 Ara 2020 08:09 Son Güncelleme: 30 Ara 2020 08:26

2020'nin son Bakanlar Kurulu toplantısında müjdeli kararlar

KKTC'de 2020'nin son Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Yılın son toplantısında müjdeli kararlar alındı. Toplantı sonra Başbakan Ersan Saner açıklama yaptı.

2020'nin son Bakanlar Kurulu toplantısında müjdeli kararlar

KKTC'de 2020 yılının son Bakanlar Kurul tamamlandı. Yılın son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Ersan Saner, açıklama yaptı. 

Tarihi bir önceki hükümet tarafından saptanan ve yılsonunda hitap olacak olan kararların Bakanlar Kurulu’nda tartışıldığını, bazı kararların uzatılmasına bazılarının sonlandırılmasına karar verildiğini kaydetti.

Saner, alınan kararları şöyle aktardı:

-Motorlu Arcalarda uygulanan KDV indirimi 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

-Öğrencilerin Koronavirüs salgını süresince uzaktan eğitim sayesinde ihtiyaç duydukları bilgisayarların 0 KDV kampanyası 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı.

-Banka kartları ve kredi kartlarına ilişkin asgari ödeme tutarlarının yüzde 1 olarak devam etmesine karar verildi.

-İlk ve orta eğitimde öğrenim gören 53 bin öğrencinin planlandığı gibi eğitimine devam etmesine ve okullarda kapanma ya da eğitimin ötelenmesinin şu an için gerek olmadığı yönünde karar üretildi. Yerel bulaşta olumsuz yönde değişim olması halinde, Bakanlar Kurulu Şubat tatilini öne almak için karar üretebilir.

-TÜK’ün bir sıkıntı içinde olduğu bir gerçek. Arpa konusundaki dar boğazdan çıkarılabilmesi için gerekli kredinin verilmesi yönünde karar üretildi.

-Türkiye ile KKTC arasında sağlık konusunda imzalanan bir uluslararası anlaşma ile 500 yataklı hastanesinin Protokol Onay Yasa Tasarısı imzalanarak Meclise sevk edilmesine karar verildi.

-Sosyal sigortalıların gecikmiş prim borçlarına ilişkin tarih 30 Ocak 2021’e uzatıldı.