KKTC
25 Oca 2021 15:46 Son Güncelleme: 25 Oca 2021 16:00

5+1 Zirvesinin tarihi ve yeri belli oldu... Dört yıl sonra yeniden

Türkiye'nin önerisiyle oluşan 5+1 gayrı-resmi zirvesinin tarihi ve yeri belirlendi. Dört yıl sonra taraflar ilk kez bir araya gelecek. Masada Kıbrıs adasındaki KKTC ve Güney Rum Kesimi ile birlikte İngiltere, Türkiye, Yunanistan ve BM olacak.

5+1 Zirvesinin tarihi ve yeri belli oldu... Dört yıl sonra yeniden

Merakla beklenen 5+1 gayrı-resmi Kıbrıs zirvesinin yeri ve tarihi belli oldu. KKTC, Rum Kesimi, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile birlikte BM'nin masada olacağı zirve ABD'de yapılacak. 

Tarafların dört yıl sonra ilk kez bir araya geleceği zirvenin tarihi Mart ayının başı olarak bildirildi. Zirve New York'taki Greentree çiftliğinde yapılacak. New York’un Long Island bölgesinde bulunan Greentree çiftliğinde 2011-2012 yıllarında da üçlü Kıbrıs görüşmesi düzenlenmiş, dönemin Kıbrıs Türk lideri Derviş Eroğlu ile Rum lider Dimitris Hristofyas’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yapılan beşinci görüşme gerçekleştirilmişti. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres'in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile Mart ayında ABD'nin New York kentindeki Greentree çiftliğinde bir araya geleceği bildirildi. 

Kıbrıs'ta 4 yıldır askıya alınan müzakere görüşmelerinde yeni gelişme yaşandı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başmüzakerecisi Andreas Mavroyanis, BM Genel Sekreteri António Guterres'in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum lideri Nikos Anastasiadis'in katılacağı, 5+1 gayrı-resmi zirvenin, Mart başında ABD'nin New York kentindeki Greentree çiftliğinde gerçekleşeceğini duyurdu. ​

RUM YÖNETİMİ'NİN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ GÖREVİNDEN AYRILDI

Öte yandan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başmüzakerecisi Andreas Mavroyanis, dün akşam bir yıldır sürdürdüğü BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrıldığı öğrenildi.Mavroyanis'in yerine ise Andreas Hadjichrysanthou atandı. Kıbrıs Gazetesi Mavroyanis görevden ayrılmadan önce, 5+1 gayrı-resmi zirvenin, Mart başında New York Greentree'de yapılacağını açıkladı. Böylece daha önce, Eroğlu-Hristofiyas görüşmelerinde iki kez zirveye ev sahipliği yapan Greentree, bir kez daha Kıbrıs zirvesine ev sahipliği yapacak.

MÜZAKERELER 4 YILDIR ASKIDA

İsviçre'nin Crans-Montana kentinde gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı'nda görüşmelerin, KKTC ve Güney Kıbrıs tarafının isteği üzerine Temmuz 2017 yılında geçici olarak askıya alındığı açıklanmıştı. New York’un Long Island bölgesinde bulunan Greentree çiftliğinde 2011-2012 yıllarında gerçekleştirilen üçlü Kıbrıs görüşmesi, dönemin Kıbrıs Türk lideri Derviş Eroğlu ile Rum lider Dimitris Hristofyas’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yapılan beşinci görüşme olmuştu. Dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Lider Dimitris Hristofiyas arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 

KKTC LİDERİ TATAR'IN İLK GÖRÜŞMESİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Ekim ayında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından, BM Genel Sekreteri António, Rum yönetimi lideri Anastasiadis ile ilk kez üçlü gayri resmi toplantıda bir araya gelecek.