KKTC
17 Şub 2021 09:48 Son Güncelleme: 17 Şub 2021 09:53

5+BM toplantısı nerede ve ne zaman? Her an açıklanabilir

Türkiye'nin önerisiyle çerçevesi çizilen ve buluşma için gün sayılan 5+BM gayrıresmi toplantısı için yer ve zaman belirleniyor. Daha önce New York'ta yapılması düşünülen toplantı için yeni bir yer önerisi gündemde.

5+BM toplantısı nerede ve ne zaman? Her an açıklanabilir

Kıbrıs adasının geleceğinin tartışılacağı gayriresmi 5+BM toplantısı için geri sayım başladı. Şimdi toplantının nerede ve ne zaman yapılacağı tartışılıyor. Daha önce New York olarak düşünülen toplantı yeriyle ilgili kararın değiştiği belirtiliyor. 

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için düzenlenecek olan 5+1 gayrıresmi toplantının tarihinin ilerleyen 24 saat içinde ya da en geç 1-2 gün içinde açıklanacağı öğrenildi.

Politis Gazetesi'nden Yiota Hacıkosta'nın haberine göre,  bu konudaki bilgilendirmenin BM Genel Sekreteri Anotonio Guterres'in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute tarafından yapılacağı ifade edilirken, Lute'un bu yönde iki toplumun müzakerecileri Andreas Mavroyanis ve Ergün Olgun ile temasa geçeceği vurgulandı.

Haberde, tarihin kesinleşmesinin ardından, Lute'un adaya gelip konferansa iyi bir zemin hazırlamak için temaslar yapabileceği de 'ihtimal' olarak değerlendirilirken, Covid-19 salgını nedeniyle konferansın yeri konusunda sıkıntılar yaşandığı da öğrenildi.

Kaynaklar, konferansın New York'ta yapılmasının çok zor olduğunu belirtirken, muhtemelen Cenevre ya da Berlin üzerinde uzlaşılmasının beklendiğini söyledi.

Öte yandan haberde, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'in, önümüzdeki günlerde adada olması beklenen AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josef Borrell ile dün bir telefon konuşması yaptığı belirtildi. Görüşmede Kıbrıs hükümetinin AB'ye Türkiye ve Ersin Tatar'ın ısrar ettiği 'iki devletli çözüm' modeli konusunda taraflara 'tonlarını düşürme' çağrısı yapmasını ilettiği de habere yansıdı. 

ETİKETLER
#5+BM toplantısı