KKTC
11 Mar 2021 11:19 Son Güncelleme: 11 Mar 2021 11:32

ABD Adada isteğini açıkladı: İki bölgeli iki toplumlu 'Birleşik Kıbrıs'

Türkiye ve KKTC, Kıbrıs adasında iki devletli çözüm isterken, ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken ülkesinin isteğini açıkladı. Blinken, adayı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek bir anlaşmayı desteklediklerini söyledi.

ABD Adada isteğini açıkladı: İki bölgeli iki toplumlu 'Birleşik Kıbrıs'

Kıbrıs adasında sular ısınıyor. ABD'nin yeni yönetimi Kıbrıs adasına yönelik isteğini açıkladı. Türkiye ve KKTC, iki devletli çözüm çağrısında bulunurken ABD, Kıbrıs adasında iki bölgeli ve iki toplumlu anlaşmayı destekleyeceğini açıkladı. 

ABD'den 'birleşik Kıbrıs' açıklaması Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den geldi. Blinken Kıbrıs adasını iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek bir anlaşmayı desteklediklerini söyledi; bu yönde 'doğrudan bir Amerikan angajmanı görüleceğini' açıkladı.

'KIBRIS'TA DOĞRUDAN ANGAJE OLACAĞIZ'

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini anlatan Blinken'a, Kıbrıs için nisan sonunda yapılacak BM toplantısına dair nasıl bir pozisyon belirledikleri soruldu. Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz. Birleşmiş Milletler'in oynadığı kritik rolün desteklenmesi ve doğrudan Amerikan angajmanı da dahil, bu yaklaşımı güçlendiren çabaları destekleyeceğiz" dedi. Blinken, "[Bu çabalarda] Amerikan diplomasisin tamamen angaje olduğunu göreceksiniz" ifadelerini kullandı.

DOĞU AKDENİZ'DE 'PROVOKASYON' ELEŞTİRİSİ

Blinken, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını da belirtti. Enerji ve kıta sahanlığı konularının 'askeri yollardan ve kesinlikle provokatif eylemlerle çözülmemesi, barışçıl, diplomatik yolların kullanılması gerektiği ' görüşünü dile getiren Blinken, "Türkiye'nin uluslararası hukuku ve NATO yükümlülüklerini ihlal eden -ki buna Yunanistan'a karşı provokatif eylemler ve hava sahası ihlalleri de dahil- eylemleri dahil, bir dizi adımı eleştirdik" dedi. 

'ABD DOĞU AKDENİZ'DE AKTİF ROL OYNAMALI'

Blinken, "Şimdi, son haftalarda yaşanan olumlu gelişmelerden biri, -AB'yle ve daha üretken bir şekilde ilerlenmesi için çalışan başkalarıyla temas kuran- Türkiye ile yaşanan bu meselelerde gerilimin ciddi biçimde azalması" diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı, Washington'ın Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri son bir yılda 'gerçek bir endişe' ile izlediğini ve 'ABD'nin bölgede istikrar sağlamak için aktif bir rol oynaması gerektiğini' belirtti.