Güncel
20 Oca 2021 09:06 Son Güncelleme: 20 Oca 2021 09:23

ABD de aynı tespiti yaptı "Çin'de Uygurlara soykırım uygulanıyor"

ABD'nin yeni dönemde uygulayacağı dış politikada Çin'le ilişkiler önemli bir madde olarak yer alacak. ABD'de bugün yemin ederek göreve başlayacak olan yeni başkan Joe Biden'in ekibi de Çin'in Uygurlara uyguladığı baskıları teyid etmişlerdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Uygurlara karşı soykırım yaptığını söyledi.

ABD de aynı tespiti yaptı "Çin'de Uygurlara soykırım uygulanıyor"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Uygurlara soykırımda bulunduğunu söyledi. Pompeo, Çin'in Uygurlar ve ülke içindeki diğer Müslüman topluluklara yönelik "Soykırım uyguladığı" suçlamasında bulundu. 

Çin'in uygulamalarının soykırım olarak kabul edilmesi kararı, Trump yönetiminin görevi devretmesine 24 saatten az bir zaman kala geldi.

Çarşamba günü Başkanlık için yemin edecek olan Joe Biden'ın Dışişleri Bakanı olarak seçtiği Antony Blinken ise, bu karara "katıldığını" açıkladı.

Uluslararası insan hakları aktivistleri ve örgütleri, Çin'in son yıllarda milyonlarca Uyguru "Yeniden eğitim kampı" adını verdiği kamplarda hapsettiğini söylüyor.

Donal Trump'ın başkanlığı boyunca ABD ve Çin arasında gerilim arttı. Özellikle ticaret politikaları ve koronavirüs salgını konusunda aldığı tutumla Trump, Çin'e yönelik olarak sert bir tutum takındı.

Açıklamasında Pompeo, "Soykırımın sürdüğüne inanıyorum. Çin'in parti devletinin Uygurları yok etmek için sistematik olarak çalıştığına tanık oluyoruz." ifadelerini kullandı.
Bu açıklama Çin üzerinde uluslararası baskının artmasına yol açabilir ancak henüz bir yaptırım ya da karşılık öngörülmüş değil.

Blinken'a, Salı günü bakanlık görevinin onaylanması sırasında verdiği ifadede Pompeo'nun açıklamasına katılıp katılmadığı soruldu. Biden döneminde Dışişleri Bakanı olarak Pompeo'dan görevi devralacak olan Blinken, "Benim de yorumum bu yönde olurdu" yanıtını verdi.

Biden'ın ekibi de Ağustos ayında, seçimden önce benzer bir açıklama yapmış; "Uygurlar, Çin'in otoriter hükümetinin elinde, kelimelerle ifade edilemeyecek bir baskı altında acı çekiyor." ifadelerini kullanmıştı.