Politika
29 Eki 2020 23:00 Son Güncelleme: 30 Eki 2020 00:01

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı uyardı: S400 yaptırımları masada!

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı ve testlerine başladığı S400 savunma sistemleri ABD'yi rahatsız etmeye devam ediyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rene Clarke Cooper, yaptırımların masada olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı uyardı: S400 yaptırımları masada!

ABD'den Türkiye'ye S400 yaptırımları mı geliyor? ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rene Clarke Cooper'a göre "yaptırımlar masada"...

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini denemesini değerlendiren Cooper, Ankara'nın füzelerin operasyonel hale getirilmesi konusunda geri adım atmasını umduğunu söyledi. 

Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı olan Cooper, açıklamasını Washington'daki görüşmesinde gazetecilere yaptı. ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlar uygulaması ihtimaliyle ilgili olarak gazetecilerin sorusuna Cooper şu cevabı verdi: "Bu çok gerçek bir risk. Türkler S-400 konusunda ısrarlı olmaya devam ediyor. Elbette S-400'lerin denenmesiyle, yaptırımlar masada" 

Cooper, Türkiye'de S-400'lerin aktive edilmesinin ABD'nin kırmızı çizgisi olduğunu hatırlattı ve "Deneme sonrası Ankara'nın füzeleri operasyonel hala getirilmesi konusunda geri adım atmasını umuyorum." dedi. 

Cooper, şöyle devam etti: 

"Biz kesinlikle Türkiye'nin Batı'da kalmasını sağlamak için çalışıyoruz. Bu sadece ABD için değil, ittifak (NATO) için de önemli.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini Sinop'ta denediğini doğrulamıştı. Erdoğan, "Bu testler doğrudur yapıldı, yapılıyor ve Amerika'nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu kalkıp Amerika'ya soracak değiliz" dedi.