Güncel
18 Oca 2021 09:21 Son Güncelleme: 18 Oca 2021 09:38

ABD iç savaşa hazırlanıyor gibi! Herkesin gözü o tarihte...

ABD adeta iş savaşa hazırlanıyor gibi onbinlerce askeri Beyaz Saray ve Kongre Binası'nın çevresine yığdı. Joe Biden'ın başkanlık yeminini ederek resmen göreve başlayacağı gün ülkede büyük bir kargaşa beklentisi var. ABD'de 20 Ocak'ta yapılacak Joe Biden'ın başkanlık yemin töreninde 25 bin Ulusal Muhafız görev yapacak.

ABD iç savaşa hazırlanıyor gibi! Herkesin gözü o tarihte...

ABD tarihinde ilk kez başkanlık yemini töreninde büyük güvenlik tedbirleri alınıyor. FBI, 20 Ocak'taki başkanlık yemin töreninde 50 eyalette silahlı gösteriler ve hereketlenmeler olabileceği yönünde bilgi paylaştı. 

ABD Kongre Binası'nın Trump taraftarları tarafından basılması ve kanlı olayların yaşanmasının ardından ülkede gergin bekleyiş sürüyor. Joe Biden'ın yemin töreni sırasında ülkede büyük bir kargaşa bekleniyor. Bu nedenle 25 bin ulusal muhafızın görevlendirildiği ve Beyaz Saray ile Kongre Binası çevresinde büyük bir yığınak yapmay başladıkları bildiriliyor. 

Washington DC'de 24 Ocak'a kadar geçerli olacak acil durum ilan edildi. ABD Başkanı Donald Trump, koltuğu 20 Ocak Çarşamba günü Joe Biden'a devredecek. Acil durum ilan edilmesi nedeniyle Washington'daki bazı turistik yerler ziyarete kapatılacak.

ASKERLERE GÜVENLİK TARAMASI

25 bin Ulusal Muhafızın, "içeriden saldırı" ihtimali de dahil potansiyel tehditlere karşı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yeniden güvenlik taramasından geçirildiği bildirildi.

ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy, 20 Ocak'taki yemin töreni için alınan tedbirleri değerlendirdi.

McCarthy, orduya bağlı tüm birliklerin düzenli olarak güvenlik taramasından geçirildiğini ancak 20 Ocak için ilave güvenlik taramaları da yaptıklarını ifade etti.

Yemin töreninin olaysız geçmesi için çalıştıklarını kaydeden McCarthy, birliklerin "içeriden saldırı" ihtimali de dahil, olası tehditlere karşı eğitim aldıklarını belirtti.

McCarthy, şu ana kadarki güvenlik taramalarında kayda değer bir sorunla karşılaşmadıklarını ve somut bir tehdit unsuru bulunmadığını da kaydetti.

ABD Ordu Sekreteri, "Durumun farkında olmalıyız ve bu operasyonda yer alan bu kişileri (orduya bağlı Ulusal Muhafızları) ciddi şekilde güvenlik taramasından geçirmek için tüm mekanizmalarımızı kullanmalıyız." değerlendirmesini yaptı.