Politika
18 Eki 2020 06:15 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 06:18

ABD Türkleri Maraş ve S400 meseleleriyle sıkıştırıyor

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 savunma sistemi ve KKTC'nin kapalı Maraş'ı açması nedeniyle rahatsız. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maraş'ın açılmasını 'kışkırtıcı bir adım' olarak değerlendirdi. Pentagon Sözcüsü Hoffman ise S-400 sisteminden ABD'nin duyduğu rahatsızlığı yeniden gündeme getirdi.

ABD Türkleri Maraş ve S400 meseleleriyle sıkıştırıyor

ABD, Türkiye'yi ve KKTC'yi attıkları adımlardan dolayı hedefe koydu. Uzun süredir Ruslar'dan alınan S-400 savunma sistemi nedeniyle Türkiye ile olan ilişkilerinde kriz yaşayan ABD şimdi de Maraş'ın açılması nedeniyle KKTC'ye yönelik eleştiriler yaptı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides'ın telefonda görüştü. Görüşmede kapalı Maraş'ın açılması konusunun ele alındığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus görüşmeyle ilgili bir açıklama yaptı. 

KARARI GERİ ALIN 

Açıklamada kapalı Maraş'ın 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılmasından duyulan endişe dile getirildi. "Bakan Pompeo, bu kışkırtıcı adımın 550 ile 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı olduğu ve uzlaşma görüşmelerine yardımcı olmayacağını ifade etti." değerlendirmesinde bulunuldu. Bununla birlikte Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, "ABD, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirmek için tüm Kıbrıslılara ve tüm bölgeye fayda sağlayacak kapsamlı bir çözümü desteklemeye devam ediyor." ifadesi kullanıldı. 

ABD'NİN S-400 KAYGISI 

Pentagon Sözcüsü Hoffman, Türkiye'nin S-400 sistemlerini denediğine ilişkin haberler üzerine "Bu haberlerden kaygı duyuyoruz. Aktif hale getirilmemeli. Bunu yapmak güvenlik ilişkilerimiz için sorun teşkil etme riski taşıyor" açıklamasında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, Pentagon'un söz konusu teste ilişkin haberlerden haberdar olduğunu belirterek, "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor. Operasyonel bir S-400 sisteminin, Türkiye'nin ABD ve NATO'ya olan bağlılığıyla örtüşmediğini açıklıkla ifade ettik." ifadelerini kullandı.