Güncel
19 Oca 2021 11:27 Son Güncelleme: 19 Oca 2021 11:38

ABD'de silahlı gruplar sokağa indi... İç savaş ortamı gibi...

ABD'de tansiyon yükseliyor, sokaklara silahlı gruplar indi. Adeta iç savaş görüntülerinin yaşandığı ülkede sivil silahlı gruplar sokaklarda yürüyüş düzenledi.

ABD'de silahlı gruplar sokağa indi... İç savaş ortamı gibi...

ABD'de 20 Ocak'ta yapılacak olan başkanlık yemini töreni öncesi sokakta tansiyon yükseliyor. FBI'ın 50 eyalette silahlı eylemler düzenleneceğini bildirmesiyle alınan tedbirlere rağmen Virginia eyaletinde silahlı gruplar, Lobi Günü nedeniyle sokaklarda 'tam teçhizat' yürüyüş düzenledi.

ABD'de Virginia eyaletine bağlı Richmond’da Proud Boys ve Boogaloo Bois’in üyeleri olan silahlı gruplar, Lobi Günü nedeni ile sokaklara inerek gövde gösterisi yaptı. 

Silahlı gruplar, anayasanın 2’nci maddesinde yer alan "silah kullanabilme özgürlüğünü kaybetmemek" için eyaletin Genel Kurul toplantısının başlangıcında Eyalet Meclis binasının yakınlarında toplandı.

Silahlı gruplar, her sene eyalette silahlanmaya yönelik kısıtlamaların getirilmesine engel olmak amacı ile sokağa inerek, meclis üyelerine buna karşı olduklarını göstermeye çalışıyor.

ÜLKEDEKİ KAOSA RAĞMEN SOKAKTALAR

Başkent Washington DC’de bulunan Kongre binasına 6 Ocak’ta ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin baskın düzenlenmesinin ardından tüm eyaletlerde meclis binaları koruma altına alındı. Silahlı grupların ülkede devam eden gerginliğe rağmen Virginia’da sokağa inmesi ise tepkilere neden oldu.

FBI AYIRISINA RAĞMEN 

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ise geçtiğimiz günlerde, ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni öncesi 6 Ocak’takine benzer olayların diğer eyaletlerin meclis binalarında da yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

KARA PANTER DE SOKAKLARDAYDI

Diğer taraftan, kendilerine "Black Panthers" diyen ve siyahilerin haklarını savunan diğer grup ise ABD'de sivil haklar konusunda sembol bir isim olan siyahi Martin Luther King'i Anma Günü dolayısıyla Richmond'da silahlı gösteri düzenledi.

ABD'de son günlerde kutuplaşma zirve yapmışken bu gösterilerin yapılması endişelere yol açmıştı ancak sıkı güvenlik önemlerinin alındığı kentte herhangi bir olay yaşanmadı.