KKTC
18 Oca 2021 09:12 Son Güncelleme: 18 Oca 2021 09:21

AB'nin gönderdiği aşılar bugün geliyor! Rumlar geciktiriyordu...

Avrupa Birliği (AB) KKTC'de kullanılmak üzere gönderdiği 1000 doz aşı bugün ülkeye ulaşıyor. Aşılar Güney Kıbrıs Rum kesimi üzerinden ülkeye uluşacak. Rumlar bir süredir bürokratik engeller çıkararak aşıların KKTC'ye ulaşmasını engelliyordu.

AB'nin gönderdiği aşılar bugün geliyor! Rumlar geciktiriyordu...

Çok tartışılan AB'nin gönderdiği koranavirüs aşıları bugün KKTC'ye ulaşacak. AB aşıları bir süredir Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde bürokratik engeller çıkarılarak bekletiliyordu. 1000 doz aşının bugün KKTC'ye teslim edilmesi bekleniyor. 

AB aşılarıyla ilgili hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Tatar "Rum kesimi üzerinden gelen aşıları almayacağız" demiş ve bu da ülkede çok tartışılmıştı. Gelinin noktada ise AB'nin 1000 dozdan oluşan aşıları KKTC'ye bugün teslim edilecek. 

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde bekleyen aşıların bugün Sağlık Bakanlığı’na teslim edileceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol, dün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nden (AB) gelecek olan 1000 doz koronavirüs aşısının bugün Birleşmiş Milletler gözetimindeki İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na teslim edileceğini bildirmişti.

Koronavirüs aşılarının ikinci etabı için ise Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, en erken zamanda halka ulaşması için, AB Koordinasyon Merkezi ve İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi vasıtasıyla gerekli takibi titizlikle yapacağını da ifade edilmişti.