Güney Kıbrıs
27 Ara 2020 11:03 Son Güncelleme: 27 Ara 2020 11:11

AB'nin gönderdiği ilk parti aşılar Rumlara ulaştı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne AB4nin gönderdiği koronavirüs aşılarının ilk partisi ulaştı. Larnaka Havalimanı'na uçakla getirilen Pfizer/BionTech aşıları teslim alındı.

AB'nin gönderdiği ilk parti aşılar Rumlara ulaştı

Koronavirüsün ikinci dalgasının şiddetli hissedildiği Güney Kıbrıs Rum Kesimine AB'den gelen aşılar ulaştı.

Avrupa Birliği’nin sağladığı Covid-19 aşılarının ilk partisi Rumlar tarafından teslim alındı. 

Prof. Dr. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği Pfizer/BionTech aşısı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Larnaka Havalimanı'na ulaştı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada 1 milyon 200 bin doz aşı alacağını duyurmuştu.

Güney Kıbrıs’ın geçtiğimiz günlerde ise, Pfizer/BioNTech şirketinin Koronavirüs aşılarının muhafaza edileceği iki özel buzdolabını teslim almıştı.

Koronavirüs aşıları Larnaka Havalimanı’na getirildi. İlk parti aşılar AB Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kiriakidu ile Rum Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu tarafından teslim alındı. 

Kiriakidu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, birkaç ay süren yoğun çalışmanın ardından ilk parti aşıların bugün, tüm AB üyesi ülkelere eşzamanlı olarak gittiğini ve bu anın oldukça duygusal olduğunu ifade etti.

UYGULAMA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA

Yoannu ise bugünün, Avrupa’nın ve dünyanın diğer ülkelerinin sağlıktaki bu büyük krizle mücadele için gösterdiği çabada dönüm noktası olduğunu kaydederek, aşıların teslim alınmasıyla birlikte iyimser duyguların hakim olduğunu ve bu uzun yolun sonuna gelindiğine dair moral verdiğini belirtti. Güney Kıbrıs’ta aşılama yarın, huzurevleri ile referans hastanesinde başlıyor.

 Rum Kesimi'de önümüzdeki hafta aşıların uygulanmaya başlanması bekleniyor.