Ekonomi
29 Eki 2020 08:30 Son Güncelleme: 29 Eki 2020 08:36

Açık Maraş ekonomiyi pozitif etkileyecek

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, Maraş'ın bir bölümünün yurttaşların kullanımına açılmasının ekonomiyi pozitif etkileyeceğini söyledi.

Açık Maraş ekonomiyi pozitif etkileyecek

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, Maraş'ın bir bölümünün yurttaşların kullanımına açılmasını değerlendirdi. Avunduk, Maraş'ın açılmasının ekonomiye doğrudan katkı yapacağını söyledi.

KTSO Başkanı Candan Avunduk katıldığı televizyon programında KKTC’de ekonomisine dair değerlendirmeler yaparken Maraş'ın açılması hakkında görüşlerini dile getirdi.

TL'deki değer kaybının dikkate alınması gerektiğini belirten Candan Avunduk, KKTC ekonomisindeki daralmayı da hatırlattı. 

KKTC ekonomisinin hizlet sektörüne bağlı olduğunu belirten Avunduk, “Ne kadar çok insan varsa o kadar ekonomi büyüyor. Ne kadar az insan varsa o kadar daralma oluyor” dedi. Pandeminin KKTC ekonomisine olumsuz etkisini vurgulayan Candan Avunduk, 100 bin civarında öğrencinin ülkeye gelemediğini söyledi. İnşaat ve turizm sektörünün durmasıyla ciddi gelir kaybı yaşandığına anlatan KTSO Başkanı Avunduk, KKTC’de kendi kendine yeter bir ekonomik yapı olmadığının altını çizdi.

46 YIL SONRA EKONOMİYE POZİTİF ETKİ

Maraş konusunun heyecanlandırdığını dile getiren Avunduk, Maraş’ın kazandırılması ve ziyarete gelecek turistin ekonomiye pozitif etkisi olacağını kaydetti. Maraş bölgesi için ekonomik anlamda 46 yıllık bekleyiş olduğunu anımsatan Avunduk, Maraş’ı doğru planlamayla ülkeye kazandırarak, ekonomiye ciddi katkıların sağlanabileceğini vurguladı.

İnsan sayısının artması ve tüketim artışı ile ekonomi, ticaret ve sanayinin büyüyeceğini söyleyen Avunduk, “Maraş açılımı büyük katkılar sağlayacak” diye konuştu.