Politika
25 Eki 2020 10:18 Son Güncelleme: 25 Eki 2020 10:26

Acil Durum Hastanesi iki hafta içinde hizmete giriyor

Türkiye tarafından pandemi için yaptırılan Acil Durum Hastanesi iki hafta içinde hizmete giriyor. TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay hastanede incelemede bulundu. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli ziyarete eşlik etti.

Acil Durum Hastanesi iki hafta içinde hizmete giriyor

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye tarafından pandemi hastalarının tedavisi için yaptırılan Acil Durum Hastanesi'nin iki ülkenin gönül birliğinin ispatı olduğunu söyledi. TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın hastane ziyaretine eşlik eden Bakan Ali Pilli, burada yaptığı konuşmada "Acil durum hastanesi; hem iki ülkenin gönül birliğinin bir ispatı hem de TC- KKTC ilişkilerinin sarsılmaz bir örneği olarak karşımızda durmaktadır” dedi. Fuat Oktay, inşaası tamamlanan hastanenin iki hafta içinde hizmete alınacağını açıkladı. 

Bakan Pilli, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Dün olduğu gibi bugün ve yarın da Türkiye Cumhuriyeti her alanda Kıbrıs Türk halkına katkı vermeye, gelişmesine, ekonomisine, ülkede ihtiyaç duyulan altyapıların gelişmesi ve tamamlanmasına katkı vermeye devam etmiştir” 

Pilli, Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece pandemi hastanesi ile değil; “küresel kriz döneminde, Kıbrıs Türk halkının ihtiyaç duyduğu her türlü türlü tıbbi malzeme ve ilaç konusunda elini hiç üzerimizden çekmediğini” kaydetti.

FİNANSAL OLMAKTAN ÖTE YAŞAMSAL

Bakan Ali Pilli, Türkiye tarafından yapılan yardımların Kıbrıs Türk halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydederek şöyle devam etti: "Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğini arkasında hissetmekten son derece mutludur. KKTC-TC arasındaki ilişkiler finansal olmaktan öte yaşamsal bir anlam ifade etmektedir. Bu vesile ile bir kez daha gerek Türkiye Cumhuriyeti halkına, gerek bugün yanımızda olan Kıbrıs islerinden sorumlu olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a gerekse bu büyük devletin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olmalarından dolayı sonsuz teşekkürlerimiz sunuyoruz. Acil durum hastanesi hem TC’nin ne kadar büyük bir devlet olduğunun göstergesi, hem iki ülkenin gönül birliğinin bir ispatı hem de TC- KKTC ilişkilerinin sarsılmaz bir örneği olarak karşımızda durmaktadır.”