KKTC
16 Ara 2020 09:10 Son Güncelleme: 16 Ara 2020 09:21

Akçay Atatürk büstü törenle açıldı

Yenilenen Akçay Atatürk büstü düzenlenen törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner de katıldı.

Akçay Atatürk büstü törenle açıldı

Güzelyurt Belediyesi’nin çevre düzenlemesini yaptığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri 39.Tümen Komutanlığı tarafından büstü tedarik edilerek yenilenen Akçay Atatürk Büstü, düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Güzelyurt Polis Müdürü Zafer Zaifer’in yanı sıra bazı milletvekilleri, askeri yetkililer ve köy halkı katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, törende yaptığı konuşmada, Atatürk’ün izinden gitmenin, Atatürk’ün ortaya koyduğu önemli değerlere sahip çıkmanın vazifeleri; çocuklara ve davayı emanet aldıkları atalarına karşı ise vefa borcu olduğunu vurguladı.

Törende ilk olarak büstün açılışı gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşmalara geçildi.  Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü açılışta yaptığı konuşmada, büstün heykelini köye kazandıran 39.Tümen Komutanlığı’na, çevresi ve işçiliğine katkı koyan Güzelyurt Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Dereliköylü, büstün köye hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

KÜÇÜK VE DENKTAŞ HEYKELLERİ DE YAPILACAK

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da, bugünün önemli bir gün olduğunu belirterek, açılışın uzun zamandır planlandığını ancak pandemi nedeniyle gerçekleştirilemediğini kaydetti.

Özçınar, “Önemli olan varlığımızı, köylerimizde, kentlerimizde hissedebilmek” diyerek, yerleşim birimlerinin gelişmesi için katkı koymak zorunda olduklarını anlattı. Özçınar, Güzelyurt Belediyesi olarak başlattıkları proje çerçevesinde her yerleşim birimine bu tip anıt yapmayı hedeflediklerini ifade etti. Başlatacakları bir projeyi de paylaşan Özçınar, GKK’ya yaptıkları ziyarette, tüm yerleşim yerlerine geri dönüşüm yoluyla heykeller oluşturmak konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti.

Özçınar, bu proje hayat bulduğunda yerleşim yerlerine bu tip anıtları kazandıracaklarını ifade etti. Özçınar, sadece Atatürk’ün değil toplum liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın da heykellerini köy ve kent meydanlarına kazandırma arzusunda olduklarını belirtti.

ATATÜRK İLKELERİYLE BUGÜNE GELDİK

Başbakan Ersan Saner, Atatürk’ün Türk gençliğine hitabesinde de bahsettiği gibi, Türk gençliğinin birinci vazifesinin Türk istikbalini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmak olduğuna dikkat çekti. 

Saner, Kıbrıs’taki Türk gençleri olarak da eğitim yaşamlarına başladıkları günden itibaren Atatürk’ün ilke ve inkılapları ile büyüdüklerini ifade ederek, “Onun ilkelerini kendimize hayatta izlenecek en önemli yol olarak gördük. Bugünlere kadar geldik” şeklinde konuştu.

KKTC’de de varlığımızı Kıbrıs Türk halkı olarak bugünlere kadar taşıdığımıza ve onurlu bir halk olarak dünyadaki yerimizi aldığımıza dikkat çeken Saner, “Türk Cumhuriyeti kuran ikinci devlet olma sıfatını kendimize bahşetmiş bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

TÜM ANITLAR RESTORE EDİLECEK YENİLERİ YAPILACAK

Saner, Atatürk’ün en önemli sözlerinden biri olan “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesinin kendilerinin her zaman takip edeceği ve sadık olacağı bir ilke olacağı vurgusu yaptı. Saner, KKTC’nin ilelebet yaşaması için ellerinden gelen çalışmayı ortaya koyacaklarını da kaydetti. Saner, “Böyle bir Atatürk büstü açılışında bir Türk evladı olarak şuna da değinmeden geçemeyeceğim” diyerek, hükümet programında da bahsettikleri gibi İçişleri Bakanlığı bünyesinde olan tüm anıtların restorasyonu, tamiri, tadilatı ve yenilerinin yapımı için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

DENKTAŞ'IN ANIT MEZARI TAMAMLANACAK

Saner, KKTC’nin diğer tüm yerleşim birimlerinde de başta Atatürk ve toplum liderleri Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın da büstlerinin yapılması ve en önemlisi Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın anıt mezarının tamamlanmasının hükümetin öncelikleri arasında bulunduğunu kaydetti.