KKTC
22 Şub 2021 23:13 Son Güncelleme: 22 Şub 2021 23:21

Ali Pilli'den bomba açıklama: Başbakan 'istifa et, bana zarar veriyorsun' dedi...

Başbakan Ersan Saner'in görevden aldığı Ali Pilli'den bomba gibi bir açıklama geldi. Saner ve Pilli arasında kılıçların çekildiği şu günlerde açıklamaların tonu da hayli sertleşiyor.

Ali Pilli'den bomba açıklama: Başbakan 'istifa et, bana zarar veriyorsun' dedi...

KKTC'de siyaset sahnesinde Ali Pilli'nin Sağlık Bakanlığı görevinden alınmasının nedenleri ilk sırada yer alıyor. Ali Pilli ve Başbakan Saner arasında çekilen kılıçlar günden güne sertleşiyor. 

Ali Pilli "Görevden neden alındığımı ben de merak ediyorum" demişti. Ardından Başbakan Saner, Pilli için "Bakanlar Kurulu toplantılarında kendi nabzını ölçüyordu, yorgundu" demişti. 

Şimdi ise Ali Pilli'den bir karşı salvo geldi. Pilli, Saner ile arasında geçen istifa diyaloğunu anlattı... Pilli, "Başbakan bana, 'istifa et, bana zarar veriyorsun' dedi" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı görevinden alınan Ali Pilli, KTV'de Hasan Hastürer'in sunduğu programa konuk oldu. Başbakan Ersan Saner'in kendisini istemediğini dile getiren Pilli, "Ersan benim iyi arkadaşımdı. O beni sever, ben de onu severim. Seçimlerde birbirimize destek vermiş kişileriz" dedi. 

"BAŞBAKAN BANA 'İSTİFA ET' DEDİ"

Görevden alınmasının kamuoyunda ilk gündeme geldiği günlerde, Başbakan Saner'in kendisini yanına çağırdığını ve 'istifa et' dediğini anlatan Pilli şunları söyledi:

"Şok oldum. Ben de anlamadım. Beni yanına çağırdığında samimi söylüyorum 'Koronavirüs sürecini nasıl götürebiliriz' diye bir konuşma yapacağımızı sandım. Ama 'istifa et, bana zarar veriyorsun dedi" diye konuştu.

Saner'in kendisini görevden alamayacağını söylediğini anlatan Pilli, "Beni sevdiğini ve görevden alamayacağını söyledi. Sen 'isitfa et' dedi. Bunu beklemiyordum" diye konuştu.

Pilli, Saner'in istifa talebinin ardından "Sen beni görevden al" diyerek çıkıp gittiğini belirtti. Pilli görevden alınması nedeniyle üzgünlüğünü aktardı.

Pilli görevde bulunduğu süre boyunca emek sarf ettiğini söyleyerek, "Göreve geldim. Batı Nil Virüsü, hastaneye yangını ve hala devam eden Koronavirüs pandemisi ile mücadele ettik. Bunlara rağmen sağlık alt yapısını güçlendirdik. Bu mücadeleyi tek başıma vermedim. Halk yanımdaydı. Onlara teşekkür ederim. Halk beni sevdi" diye konuştu.

Kendisine karşı son haftalarda "bazı sendika ve gazeteciler tarafıdan oyunlar oynandığını" söyleyen Pilli, "Beni halkın gözünde küçük düşürmeye çalıştılar, planlar yaptılar. Bu işte bir organize vardı" dedi. 

Hastürer'in, "görevden alınmanızın nedeni, Resmi Canaltay için verilen söz mü" şeklindeki soru üzerine Pilli, "Takdir halkındır, bu soruya yanıt vermek istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Görevden alındığını nasıl duyduğunu anlatan Pilli, "Benzin istasyonunda oturuyorduk, birden televizyonun alt yazısında görevden alındığımı gördüm. Çok şaşırdım. Keşke öneceden aransaydım" dedi.

"CUMHURBAŞKANI TATAR İMZA ATMAYABİLİRDİ"

"Görevden alınmama Cumhurbaşkanı Ersin Tatar imza atmayabilirdi" diye konuşan Pilli, "En azından Başbakana etraflıca düşün diyebilirdi" diye konuştu.