Güncel
07 Eki 2020 19:13 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 19:13

Almanya da kapalı Maraş'ın açılmasından rahatsız

Kapalı Maraş'ın 8 Ekim Perşembe günü açılacağının KKTC Başbakanı Ersin Tatar tarafından duyurulmasından sonra beklenen tepkiler gelmeye devam ediyor. Almanlar da bu gelişmeden rahatsız.

Almanya da kapalı Maraş'ın açılmasından rahatsız

Kapalı Maraş'ın açılacak olmasından dolayı rahatsızlığını dile getiren ülkeler arasına Almanya da girdi. Türkiye'nin de desteklediği Maraş açılımı sonrası başlayan uluslararası düzeydeki tepkiler sürüyor. Tepki gösteren ülkeler arasında Almanya da var. 

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman basınına verdiği demeçte Kapalı Maraş’la ilgili adımı “gereksiz ve tahrik edici” diye niteledi.

Sözcü Steibert, açılımı 'gereksiz ve tahrik edici' bulduklarını belirttir. Steibert şöyle konuştu: “Alman hükümeti açısından bu adım Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürme çabalarına ters,  gereksiz ve tahrik edici bir adımdır. Bütün tarafları diyaloğa çağırıyoruz, gelişmeleri dikkatle izleyeceğiz” 

Dün alınan karar sonrası BM Genel Sekreteri Guterres bir açıklama yaparak karardan endişe duyduğunu açıklamış ve ardından da bugün Rusya, Maraş kararını 'kabul edilemez' diye nitelemişti.