KKTC
18 Şub 2021 10:23 Son Güncelleme: 18 Şub 2021 10:31

Altın çöpe düştü! Uzmanlar uyarıyor... Altın alınır mı?

Güvenli liman altın yatırımcısı son üç aydır yüzde 25 civarında kayıpta. Altının gramı 400 TL'nin de altına düştü. Uzmanlar altın uyarısı yaptı... Altın alınır mı?

Altın çöpe düştü! Uzmanlar uyarıyor... Altın alınır mı?

Altın fiyatları, son iki günde 50 dolardan fazla değer kaybettikten sonra çarşamba günü 7 ayın en düşüğüne geriledi. Gram altın da çarşamba günü 400 TL'nin altını görerek son 7 ayın en düşük seviyesine ulaşmış oldu.

Altın fiyatları, Temmuz ayı başından bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra perşembe günü hafif bir yükseliş kaydetti. Gram altın ise 7 aydan sonra ilk defa 400 TL’nin altını gördü.

Biden yönetimi altında aşılama çalışmalarının hız kazanması ve Fed’in eyalet başkanlarının ekonomik toparlanma ve enflasyon ile ilgili açıklamaları altın fiyatlarını aşağı yönlü etkilerken yükselen tahvil faizleri, faizsiz bir varlık olan altın üzerinde baskı oluşturuyor.

2020’yi son on yıldaki en büyük kazançlarından biriyle kapatan altın, 2021 yılında neredeyse yüzde 6’dan fazla değer kaybetti. ABD Tahvil faizleri ise yılbaşından bu yana yüzde 39,29 artışla 0,91 seviyesinden 1,27’ye yükseldi.

Ons altın, haftaya 1.825 dolar civarında başladıktan sonra, yükselen tahvil faizlerinden dolayı yaşanan sert bir düşüşle, 1.780 doların altına kadar geriledi. Kasım ayındaki en düşük seviyeyi geride bırakan ons altın, Temmuz ayı başından sonraki en düşük seviyeye ulaştı.

Gram altın ise küresel altın fiyatları ve Dolar/TL’nin aynı anda düşüşe geçmesiyle 400 TL’nin altına geriledi. Gram altın Kasım 2020 tarihinde 540 TL’nin üzerine çıkarak rekor bir seviyeye ulaşırken 20 Temmuz 2020 tarihinden sonra ilk defa 400 TL’nin altını gördü.

UZMANLAR UYARIYOR

Türkiye'de 'altın yatırım uzmanı' olarak tanınan Mehmet Ali Yıldırımtürk, yatırımcıları uyararak tepsit yaptı. Yıldırımtürk, dolar/TL düşüşü ve ons altındaki değer kaybı ile birlikte gram altında 400 TL'nin altına inildiğini belirtti. Yıldırımtürk, "400 TL seviyeleri orta ve uzun vadeli yatırımcılar için uygun alım seviyeleridir." dedi. 

Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın yatırımcılarını daha önce de kısa vadeli değil 1-3 yıllık vadelerde yatırım yapmaları konusunda uyardıklarını hatırlattı: "Altında zaman zaman bu düşüşler oluşur. Ancak yaşanan ortalama yüzde 25'lik düşüşün sebebi ağırlıklı olarak TL'nin dolar karşısında değer kazanması. Dolayısıyla hala elinde altın bulunduranların panik satış yapmadıklarını görüyoruz. Yüksekten altın alanlar ellerinde altınlarını tutuyor, satmıyor. Zararına satmak istemiyor." 

ETİKETLER
#Altın fiyatları