Güncel
02 Kas 2020 08:15 Son Güncelleme: 02 Kas 2020 08:25

Amerikalılar silahlandı! 10 ayda 17 milyon adet

Amerikalılar leblebi çekirdek alır gibi silah alıyor. 10 ayda 17 milyon silah satışı ile rekor kırıldı.

Amerikalılar silahlandı! 10 ayda 17 milyon adet

Amerikalılar 10 ayda 17 milyon silah satın alarak bir rekora imza attı... Leblebi çekirdek gibi silah almaya yönelimin altında Biden'in iktidara gelmesi halinde silah satışlarına kısıtlama getirecek olması yatıyor...

ABD'de artan sosyal istikrarsızlık ve Biden'in seçilmesi halinde silah satışına kısıtlama getireceği yönündeki iddialar üzerine Amerikalılar marketlere akın etti. Wall-Mart seçim öncesi silah satışını durdurduğunu açıkladı.

Silah satışlarını izleyen özel araştırma şirketi Small Arms Analytics ve Forecasting rekor veriyi açıkladı: 2020 yılında yaklaşık 17 milyon silah satışı gerçekleşti. 

New Mexico’nun Sante Fe şehrinde bulunan Roney’s silah mağazasında çalışan Jay Winton, pek çok silah ve malzemenin bittiğini dile getirerek, “Vatandaşlar kendilerini huzurlu hissetmiyor. Ülkenin uzun vadeli gidişatından endişe duyuyorlar. Eskiden tuvalet kağıdını stokladıkları gibi şimdi silah ve cephane istifliyorlar” dedi.

TARAFLAR HIZLA SİLAHLANIYOR

Yazar Inez Russell, eyalette protestolar düzenleyen sağcı milislerden endişe duyduğunu söyledi. Russell, “Her iki taraf da kendi tarafı kaybederse ülke sona erecek gibi hissediyor ve taraflar hızla silahlanıyor” dedi.

Silah sahiplerini inceleyen Florida Üniversitesi’nden sosyolog Benjamin Dowd-Arrow, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını, ekonomik belirsizlik ve silahsız siyahilerin polis tarafından öldürülmesine tepki olarak yaşanan iç huzursuzluğun, yakın tarihte hiç olmadığı kadar endişe uyandırdığını söyledi. FBI’a göre salgın sırasında yani 2020’nin ilk yarısında ülke çapında cinayetler yüzde 15 arttı.

Siyahi ABD vatandaşları önceki yıllara göre yüzde 58 daha fazla silah satın aldığı da belirtiliyor.