Güncel
24 Ara 2020 09:39 Son Güncelleme: 24 Ara 2020 09:54

Ankara'dan gelen 800 milyon TL nerelere harcanacak? Saner açıkladı...

Başbakan Ersan Saner ve koalisyon ortakları Ankara temaslarınının dönüşünde basın açıklaması yaptı. Ercan Havalimanı'ndaki basın açıklamasında Ersan Saner, Türkiye'den gelen 800 milyon TL'nin nerelere harcanacağını açıkladı.

Ankara'dan gelen 800 milyon TL nerelere harcanacak? Saner açıkladı...

Başbakan Ersan Saner ve beraberindeki heyet Ankara temaslarını tamamlayarak yurda döndü. 

Başbakan Saner yurda dönüşünde Ercan Havalimanı’nda Ankara ziyaretiyle ilgili basın açıklamasında bulundu. Saner, Türkiye ile 2020'de imzalanan mali protokol gereği 800 milyon TL kaynağın aktarılması için işlemlerin tamamlandığını söyledi.

ERCAN DEVLET HAVALİMANI TAMAMLANACAK

Saner, 800 milyon TL'lik kaynağın nerelere harcanacağını da açıkladı. Saner, başta Lefke - Güzelyurt, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu, Çayırova- İskele, Çatalköy - Değirmenlik Dağ Yolu projeleri olmak üzere, Ankara kaynaklı projelerin başlatılmasına karar verildiğini söyledi. Saner, "İhtiyaçlı olan köy yollarının da 2021 içinde planlanmasına karar verildi. Ercan Devlet Havalimanı'nın bir an önce tamamlanarak hizmete sunulması konusunda karar alındı" dedi.

500 BİN AŞI GELİYOR

Ersan Saner, açıklamasında Türkiye'nin desteğiyle 500 yataklı yeni hastenin temellerinin atılacağını söyledi. Bununla birlikte koronavirüse karşı mücadelede Türkiye'den 500 bin aşı geleceğini açıklayan Saner, bu miktarın ülkenin yüzde 75'ne yeteceğini söyledi. 

2021 Mali İşbirliği Protokolünün imzalanması için görüşmelerin en kısa sürede tamamlanması konusunda mütabakata varıldığını açıklayan Saner, "E- devlet binasının Ankara kaynaklı olarak en erken zamanda temelinin atılması. E-sağlık, E-sigorta, E-gümrük gibi dairelerin tümünü ve tüzel kişileri kapsayacak, vatandaşların hiçbir daireye gitmesine gereksinim kalmayacak şekilde E-devlet projesinin tamamlanması noktasında 2021 yılı hedef koyuldu" dedi. 

HELLİM BİZİMDİR BİZİM OLACAK

Ankara ziyaretinde 'hellim meselesinin' de görüşüldüğünü ifade eden Ersan Saner, Ankara'nın bu konuda da destek vereceğini söyledi. Saner, başta çalışma yaşamı olmak üzere iş dünyasında yapılacak desteklerin 2021 mali protokolünde yer alması için fikir alışverişi yapıldığını bildirdi.

Başbakan Saner şöyle konuştu: "Küçükbaş hayvancılığın, hellimin telif hakkının bugünlerde Güney Kıbrıs tarafından tescil edilmesiyle uğraşılması, KKTC'nin bu konuda haklı duruşunun savunulması, hellim üretimi konusunda tarım bakanlığının destek vereceği 5 bin küçükbaş damızlık desteğinin de 2021 yılı içinde yapılması noktasında mutabakata varılmıştır. Diğer bakanlıklarla ilgili projelerin de 2021 ekonomik mali protokolünde yer alacağını belirtmek isterim"