Türkiye
28 Ara 2020 19:09 Son Güncelleme: 28 Ara 2020 19:25

Aşı alışverişinde bomba gibi iddia: Aşıya karşı Uygur Türkler'i iade edilecek

Türkiye'nin Çin'den aldığı ancak halen ülkeye getirilemeyen koranavirüs aşılarıyla ilgili bomba gibi bir iddia gündemde. İddiayı dile getirenler CHP ve İYİ partili vekiller oldu: Türkiye aşıları alacak Uygur Türklerini Çin'e iade edecek

Aşı alışverişinde bomba gibi iddia: Aşıya karşı Uygur Türkler'i iade edilecek

Türkiye'ye 11 Aralık'tan bu yana ulaşamayan Çin koronavirüs aşılarının gecikmesiyle ilgili CHP ve İYİ parti milletvekillerinden inanılmaz bir iddia gündeme getirildi. Aşıların gümrükteki sorunlardan dolayı bekletildiği iddiasının doğru olmadığı, Çin'in Türkiye'den Uygur Türkleri'nin iadesini istediğini dile getirdiler. 

İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, koronavirüs aşılarının gecikmesini "Uygur Türkleri'nin iadesi ile ilgili anlaşma nedeniyle gecikti. Aşıları almak için Türkiye'deki bazı Uygur Türkleri'ni Çin'e iade edecekler" iddiasında bulundu. 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da TBMM'deki konuşmasında Avrupa medyasının günlerdir Türkiye'nin Çin ile Uygur Türkleri'nin iadesi ile ilgili anlaşma yaptığını yazdığını dile getirdi. Öztrak "Saray şimdi aşı konusunda da kötü bir yönetim sergiliyor. Aşı gelmeden önce KDV'si geldi ancak 11 Aralık'ta gelecek denen aşılar hâlâ ortada yok. Dün akşam gelecekti şimdi Çin gümrüğünde corona vakaları var birkaç gün gecikecek deniyor. Oysa pek çok ülkede aşılama başladı bile." dedi. 

Faik Öztrak, aşılamada kaybedilen her dakikanın ülke hanesine zarar olarak yazıldığını belirterek şöyle devam etti: "Gelen aşıların uygulamasında şeffaflık ve adalet çok önemli. Dünyada üçüncü faz incelemelerini geçmiş sadece 2 aşı var; Astrazeneca ve pfizer biontech ama bu aşılardan her nedense yeterince tedarik edilmediği anlaşıldı. Neden aşılarda gerekçi çeşitlendirme yapılmadı? Neden üçüncü faz değerlendirmesinden geçmiş aşılardan yeterli sayıda alınamadı? Saraydan bu sorulara da cevap bekliyoruz. Gelecek aşıların adaletli bir şekilde, hiçbir kayırma olmadan en kırılan gruplardan başlayarak, planlı programlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Uyarıyoruz; Aşıda torpil tam bir felaket olur."