KKTC
03 Oca 2021 09:50 Son Güncelleme: 03 Oca 2021 11:16

Aşı takvimi belirleniyor! Ne zaman başlayacak? Türkiye ve AB'den aşılar yolda...

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde en önemli aşama olan aşılama çalışmalarına ne zaman başlanacak? Türkiye'den ve AB'den beklenen aşılar ne zaman gelecek? Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli bu sorularla ilgili açıklama yaptı.

Aşı takvimi belirleniyor! Ne zaman başlayacak? Türkiye ve AB'den aşılar yolda...

Sağlık Bakanı Pilli, KKTC'nin koronavirüs aşısı takvimi ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Pilli, Türkiye’den 500 bin aşı geleceğini hatırlatarak, uygulamaya eş zamanlı başlanacağını söyledi. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye’nın Çin'den aldığı aşılarla birlikte Avrupa Birliği’nden de aşıların bu ay içinde KKTC'ye ulaşmasını beklediklerini söyledi. Pilli, Türkiye’den gelecek aşıların 15 günlük kontrolden sonra KKTC'ye gönderileceğini ifade ederek Çin’in ürettiği aşıların Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılmaya başlanacağını söyledi.   

AŞI ÖNCE KİMLERE YAPILACAK

Pilli, aşı planlaması ve buzluklar dahil olmak üzere her şeyin hazır olduğunu belirterek, “Ocak ayında aşılar gelir gelmez önce sağlık çalışanları, huzur evinde kalanlar ile personel, 80 yaş ve üzeri, kronik hastalar aşılanacak” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılarla ilgili farklı kesimlerden farklı yorumların olduğuna değinerek, yapıcı yorumların yanı sıra, olumsuz yorum yapanların da olduğunu, ama olumsuz yorumların sırf yorum olsun diye yapıldığını belirtti. Yol haritasının net olduğunu defalarca söylediklerini ifade eden Pilli, aşıların bir kısmının Türkiye, bir kısmının da Avrupa Birliği üzerinden geleceğini hatırlattı.   

EŞ ZAMANLI OLARAK YAPILACAK

Pilli, Türkiye’den 500 bin aşı geleceğinin altını çizerek, Türkiye’ye gelen aşıların 15 gün kontrolden sonra ülkemize de geleceğini ve Türkiye ile eş zamanlı aşıların yapılmaya başlanacağını kaydetti.    

Avrupa Birliği’nden ocak ayı içerisinde aşıların geleceğinin söylendiğini belirten Pilli, Güney’e gelen birinci parti aşılardan Kuzey Kıbrıs’a verilmediğini, 2’nci parti gelecek aşılardan Kuzey’e de verileceğini kaydetti.   

Pilli, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komite’nin konunun takibinde olduğunu söyleyerek, komitenin Koronavirüs aşılarının ocak ayı içinde geleceğine dikkat çektiğini vurguladı.  

Pilli, Türkiye’den gelecek olan aşıların Çin’in ürettiği pratik aşılar olduğuna dikkat çekerek, Avrupa Birliği’nden gelecek aşıların ise Pfizer BioNTech aşılar olduğunu vurguladı.