Türkiye
06 Ara 2020 19:24 Son Güncelleme: 06 Ara 2020 19:47

Aşı Türkiye'yi karıştırdı! Ali Babacan aşı konusunda hükümete güvenmiyor

Koronavirüs rakamlarını gizlemesi nedeniyle hükümetin güvenirliğini yitirdiğini söyleyen DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Çin'den getirilen aşılara mesafeli: TTB veya Eczacılar Birliği güvenilir derse inanırım...

Aşı Türkiye'yi karıştırdı! Ali Babacan aşı konusunda hükümete güvenmiyor

Korona virüsü rakamlarını gizlemesi nedeniyle hükümetin güvenirliğini yitirdiğini söyleyen DEVA Partisi lideri Ali Babacan bağımsız, tarafsız meslek örgütlerinin tavsiyede bulunması gerektiğini savundu. Babacan, "Yani konunun tam uzmanları, örneğin Tabipler Birliği veya Eczacılar Birliği çıkıp derlerse ki 'Bu aşı güvenilirdir ve biz bunu halkımıza tavsiye ediyoruz', ben o zaman inanırım" dedi.

Türkiye'nin korona virüsüne karşı Çin'den alınan aşıları uygulamaya hazırlanmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Türk Tabipler Birliği gibi bağımsız meslek kuruluşlarının tavsiyesine göre hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

BEN GÜVENMİYORUM

Ali Babacan aşıyla ilgili şunları söyledi:

"Aşıyla ilgili tavsiyenin hükümetten değil bağımsız, tarafsız, güvenilir meslek örgütlerinden gelmesi lâzım. Eğer meslek örgütleri, yani konunun tam uzmanları, örneğin Tabipler Birliği veya Eczacılar Birliği, bağımsız ve tarafsız şekilde çıkıp derlerse ki bu aşı güvenilirdir ve biz bunu halkımıza tavsiye ediyoruz, ben o zaman inanırım. Ama bugünkü hükümet artık sağlık konusunda da güvenirliğini yitirmiştir. Çünkü rakamlar konusunda gerçeği halkından saklayan bir hükümetin yaptığı aşı tavsiyesine ben şahsen güvenmekte zorluk çekiyorum. Hatta bu vaka sayısıyla ilgili biliyorsunuz bir Bilim Kurulu üyesi çıktı, vakaları biz de bilmiyorduk, 30 bin küsur açıklanınca biz de öğrendik, dedi. Düşünebiliyor musunuz, gerçekleri Bilim Kurulu’ndan dahi saklayan bir yaklaşım var burada."