Güncel
11 Oca 2021 10:10 Son Güncelleme: 11 Oca 2021 10:17

Ateşkes sonrası Aliyev ve Paşinyan ilk kez bir araya gelecek

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı Ermenilerin işgalinden temizlemesi nedeniyle imzalanan ateşkes anlaşmasının ardından Aliyev ve Paşinyan ilk kez bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Ateşkes sonrası Aliyev ve Paşinyan ilk kez bir araya gelecek

Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan ordusu tarafından tekrar geri alınması ile imzalanan ateşkes anlaşması sonrası her iki ülke lideri ilk kez bir araya gelecek. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Moskova'da buluşmaya hazırlanıyor. 

Buluşma Rus lider Vladimir Putin öncülüğünde gerçekleşecek. Buluşma Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in öncülüğünde gerçekleşecek.

Kremlin'den yapılan açıklamada "Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın Dağlık Karabağ üzerine 9 Kasım 2020'de imzaladığı anlaşmanın uygulaması gözden geçirilecek. Bölgede devam eden sorunların çözümü de masaya yatırılacak." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifade yer aldı:
"Askeri operasyonlardan etkilenen bölgelerde yaşayanlara yardım ulaştırılması ve ticari, ekonomik ve ulaşım ağlarının açılması, gelişmesi konularına özel önem verilecek."

Üçlü görüşmenin yanı sıra liderlerin Moskova'da ikili görüşmeler de yapması planlanıyor.