Güncel
04 Kas 2020 18:14 Son Güncelleme: 04 Kas 2020 18:32

Atina'nın ilk camisi 14 yıl sonra ibadete açıldı

Atina'nın ilk camisinde 5 vakit namaz kılınmaya başlandı. İbadete açılan caminin inşaa süreci kolaya olmadı.

Atina'nın ilk camisi 14 yıl sonra ibadete açıldı

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki ilk cami ibadete açıldı. Yapımına 2006 yılında karar verilen camide 14 yıllık sürecin ardından ilk kez namaz kılınmaya başlandı. Kovid-19 tedbirleriyle ibadete açılan camide beş vakit namaz kılınabilecek. 

Yunanistan'ın başkentindeki ilk cami 14 yıllık plan ve inşa sürecinin ardından ibadete açıldı. Bundan böyle beş vakit namaz kılınacağı ifade edilen camide güvenlik, temizlik, koruma ve diğer hizmetler için tüm gerekli düzenlemelerin sona erdiği duyuruldu.

Caminin resmi açılışı Kovid-19 nedeniyle başka bir tarihte yapılacak. Caminin, vakit namazlarında cemaatin salgın koşullarından dolayı 9 kişiyle sınırlandırıldığı dile getirildi. Caminin ilk imamı 49 yaşındaki Fas kökenli Yunan vatandaşı Muhammed Zaki oldu.

Votanikos semtinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait atıl bir yerleşkede tamamlanan inşaat, Ağustos 2016'da Yunanistan Parlamentosu tarafından alınan kararın ardından dörtlü bir konsorsiyum tarafından üstlenilmişti.

Yaklaşık 850 metrekare büyüklüğünde, 350 kişi kapasiteli caminin minaresi bulunmuyor.

Caminin avlu bölgesinde bir çocuk parkı ve fıskiye de yer alıyor. 887 bin avro bütçeyle inşa edilen

Atina Camisinin, yapımına ilk olarak 2006'da karar verilmiş ancak bürokratik süreçlerin uzaması, hukuki engellemeler ve aşırı sağ kesimin tepkileri nedeniyle 10 yılı aşkın süre inşasına başlanamamıştı.

Caminin yönetimi, Eğitim ve Maliye bakanlıklarından iki devlet görevlisi, iki belediye çalışanı, bir yüksek mahkeme hakiminin yanı sıra Müslüman cemaatlerden iki temsilcinin bulunduğu 7 üyeli bir kurula devredilecek.

ETİKETLER
#Atina'da ilk cami