KKTC
07 Eki 2020 19:06 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 19:49

Avrupa Birliği'nde Maraş paniği

Kapalı Maraş yarın açılıyor. KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın geçtiğimiz tüm dünyaya bu konuyu duyururken, tepkiler gecikmedi. Avrupa Birliği (AB)'den rahatsızlık dolu açıklama geldi.

Avrupa Birliği'nde Maraş paniği

KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın müjdeli haberi vermesinin ardından kapalı Maraş, 46 yıl sonra ilk kez halka açılıyor. Haberin hemen ardından AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell, KKTC'nin kapalı Maraş'ın sahil bölgesini halka açma kararından rahatsız olduklarına dair açıklama yaptı. 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açma kararından endişe duyduklarını söyledi. Gerekçe olarak da bu gelişmenin Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çabalarını daha karmaşıklaştırabileceği olarak gösterdi. 

Borrell, yazılı bir açıklama yaptı. AB'nin Maraş ile ilgili bugün yapılan açıklamalardan ve gelişmelerden derin endişe duyduğunu belirtti.

Bu adımın gerilimi artıracağını ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin başlaması çabalarını daha da karmaşık hale getirebileceğini ifade eden Borrell, "Şu anda acil olan daha büyük bölünmüşlükler yaratmak değil güvenin yeniden tesis edilmesidir. AB, bu yöndeki çabaları desteklemeye devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, AB'nin Birleşmiş Milletler ile yakın temas halinde olduğunu ve sahadaki durumu yakından takip ettiğini vurgulayarak, BM Güvenlik Konseyi kararlarına saygı duyulmasının esas olduğunu ifade etti.