Dünya
16 Eki 2020 15:01 Son Güncelleme: 16 Eki 2020 15:02

Avrupa korona sayısında ABD'yi geçti! Trafik lambası tedbiri ile mücadele başladı...

Avrupa'da artan korona virüs sayısı ABD'yi geçince mücadele için trafik lambası sistemi devreye alındı.

Avrupa korona sayısında ABD'yi geçti! Trafik lambası tedbiri ile mücadele başladı...

Koronavirüs vaka sayısında ABD'yi geçen Avrupa kıtasında mücadele 'trafik lambası sistemi' ile yapılacak. Sarı, kırmızı ve yeşil bölgeler oluşuturularak seyahat yasakları uygulanacak.

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre Avrupa'daki enfeksiyon artışı %35’e ulaştı. Bu da kıtada alarm durumuna geçilmesine neden oldu. 

Avrupa'daki 51 ülke ve Rusya da hesaba katıldığında toplam vaka sayısının üçte birinin bu kıtada ortaya çıktığı gerçeği raporlanıyor. 2020 Nisan ayından bu yana Avrupa'daki vaka sayısı Kuzey Amerika’yı geçtiği ortaya çıkıyor. 

En fazla vaka nüfusu 1 milyona dahi ulaşmayan Andora’da rastlandı. Ardından Çek Cumhuriyeti, Belçika, Karadağ ve Hollanda geliyor. Sıralamada Fransa İngiltere ve İspanya da ilk onda yer alıyor. Almanya 32. sırada...

Belçika’daki rakam ürkütücü: Her 100 bin kişiden 87’si Covid-19’dan hayatını kaybetti. Bu rakam Amerika’da 60, Almanya’da ise 11 olarak kayıtlarda yer alıyor.

Ölü sayısı bir hayli yüksek olan Hollanda’da, sağlık alanında çalışanların artan iş yükü nedeniyle enfeksiyon zinciri kontrol edilemiyor. Bazı hastanelerin acil servisleri kapılarını yeni hastalara kapattı. Portekiz’de de ülke çapında acil durum ilan edildi. Doğu Avrupa’da Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra Polonya’da da vaka ve ölü sayısı bir haftada iki katına çıktı.

KORANAVİRÜS MÜCADELESİNDE TRAFİK LAMBASI SİSTEMİ 

Tüm bu gelişmelerden sonra AB Bakanlar Kurulu'nun salı günü yaptığı toplantıdaki “Trafik Lambası Sistemi” önerisi önem kazandı.

Bu sistem, AB sağlık ajansına aktarılan, iki hafta boyunca, 100 bin kişiden kaçının enfekte olduğunu gösteren veriler üzerine kuruluyor. Ayrıca test oranları da dikkate alınıyor.

Eğer bu rakam 50’nin üzerinde ise, yani son iki haftada her 100 bin kişinin 50’den fazlası enfekte olmuşsa harita kırmızıyı gösteriyor ve o ülkeye ya da bölgeye seyahat yasağı konuyor.

Eğer insidans adı verilen bu rakam 50’nin altındaysa harita sarıyı gösteriyor. Bu durumda ülkeler seyahat yasağı koymak zorunda değil, ama isterlerse koyabiliyorlar.

Eğer insidans rakamı 25’in altında ise o zaman derin bir nefes alınıyor ve harita yeşili gösteriyor. 

ALMANYA DA ACİL DURUM ATMOSFERİNDE

Diğer AB ülkelerine göre Almanya’da durum kontrol altında görünse de acil durum atmosferi hakim olduğu belirtiliyor. 

Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları uzun bir aradan sonra geçtiğimiz perşembe günü bir araya geldiler. Yeni önlemler hakkında yeni kararlar aldılar.

Almanya’da İnsidans sayısı bir şekilde 50’den 35’e indirilmiş gibi görünüyor. Yani bir hafta boyunca her 100 bin kişiden 35’ten fazlası enfekte olmuşsa kısıtlamalar artıyor.

Eğer 50’yi aşmışsa maske zorunluluğu ve fiziksel mesafe kısıtlamaları genişletiliyor. Ayrıca hem özel kutlamalarda hem de kamusal alanda yapılacak kutlamaların katılımcı sayısı 10'a düşürülüyor. Çok tartışılan konaklama yasağı konusunda ise başbakanlar bir anlaşmaya varamadı.