Güncel
31 Oca 2021 13:23 Son Güncelleme: 31 Oca 2021 13:31

Avrupa ülkeleri mutant virüs paniği yaşıyor! Ek tedbirler ve kapanmalar var

Kitlesel aşılama çalışmalarının sürmesine rağmen vaka sayılarının azalmadığı Avrupa'da şimdi de mutant virüs paniği başladı. Fransa bugünden itibaren sınırlarını kapatıyor. Almanya, mutant virüs bulunan ülkelerden gidiş gelişleri durdurdu. Pek çok ülke ek tedbirler alıyor.

Avrupa ülkeleri mutant virüs paniği yaşıyor! Ek tedbirler ve kapanmalar var

Korona virüsün hızlı yayılan türü sebebiyle sınırlar kapatıldı. Salgına karşı ek tedbirler hayata geçiriliyor

Aşıya rağmen Avrupa ülkelerinde korona virüsün hızlı yayılan türü sebebiyle vakalarda artış devam ederken, ülkeler tedbirler almaya devam ediyor.

Fransa, yeni tip korona virüs önlemleri çerçevesinde AB dışındaki ülkelerden giriş çıkışları 31 Ocak'tan itibaren askıya alacak.

Almanya ise, mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan yeni tip korona virüs tiplerinin yoğun görüldüğü ülkelerden gelen yolcuların ülkeye girişini yasaklama kararı aldı. Danimarka da Kovid-19'un hızlı yayılan türü sebebiyle 28 Şubat'a kadar kapalı kalacağını açıkladı.

FRANSA'DA KAPANMA BAŞLIYOR

Fransa Başbakanı Jean Castex, Elysee Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un başkanlığında düzenlenen Savunma Konseyi toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. 

Kovid-19 salgının durumunun endişe verici olduğunu ifade eden Castex, ülke genelinde 18.00-06.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının Kovid-19'a karşı etkili olduğunu ancak yetersiz kaldığını söyledi. Castex, şimdilik yeniden karantina kararı almayacaklarını ancak salgına karşı ek tedbirlerin hayata geçirileceğini aktardı. "AB dışındaki ülkelerden Fransa'ya giriş çıkışlar zaruri haller dışında 31 Ocak'tan itibaren yasaklanacak." diyen Castex, sınırlarda çalışanlar hariç AB ülkelerinden gelenler için ise PCR testinin zorunlu olacağını açıkladı.

Castex, ülkede gıda ürünlerinin satılmadığı büyük alışveriş merkezlerinin 31 Ocak'tan itibaren kapatılacağını belirtti. 

ALMANYA BAZI ÜLKELERE SINIRINI KAPATTI

Alman Haber Ajansının (DPA) İçişleri Bakanlığına dayandırdığı habere göre, Alman hükümeti, mutasyona uğramış Kovid-19'un yoğun olarak görüldüğü ülkelerden gelen uçak, tren, otobüs ve gemi şirketlerine 17 Şubat’a kadar yolcu taşıma yasağı getirdi. 

Şimdilik bu yasak yarından itibaren İngiltere, İrlanda, Portekiz, Güney Afrika ve Brezilya, 31 Ocak'tan sonra da Afrika kıtasında yer alan Esvatini ve Lesotho’dan gelenler için geçerli olacak. 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin 3 hafta daha uzatıldığını açıkladı. Frederiksen, Başbakanlık Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19’un hızlı yayılan türü B117’nin daha fazla kişide görülmeye başlandığına işaret ederek bu nedenle Danimarka’nın 28 Şubat’a kadar kapalı kalacağını bildirdi.