Güncel
16 Oca 2021 19:12 Son Güncelleme: 19 Oca 2021 11:58

Avrupa'da esnaf yasak dinlemiyor! Dükkanları açıyorlar... Sivil itaatsizlik dalgası büyüyor

Avrupalı esnaf kapalı dükkanları açmaya başladı. Yasak olmasına rağmen işyerlerini açmaya başlayan esnafa sivil itaatsizlik dalgasını büyütüyor. Önce İtalya'da lokantalarla başlayan sivil itaatsizlik eylemleri şimdi Almanya ve Belçika'ya ulaştı...

Avrupa'da esnaf yasak dinlemiyor! Dükkanları açıyorlar... Sivil itaatsizlik dalgası büyüyor

Avrupa ülkelerinde yasak olmasına rağmen işyerleri sahipleri işyerlerini açarak sivil itaatsizlik eylemine başladılar. Önce İtalya'da lokantalar eylem için ilk adımı attı. Bugün İtalya'da başlayan sivil itaatsizlik eyleminde lokantalar kepenklerini açtı ve müşteri kabul etmeye başladı. 

Sivil itaatsizlik dalgası hızla yankılandı. Almanya ve Belçikalı esnaflar da dükkanlarını açmak için harekete geçti... 

İtalya'da, Covid-19 kısıtlamaları çerçevesinde sadece paket servisi yapmalarına izin verilen restoran sahipleri cuma günü dükkanlarını açarak bir sivil itaatsizlik hareketi başlattı.

Korona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 4 aydır müşteri kabul edemeyen restoran sahipleri, ekonomik olarak zor durumda olduklarını belirterek 15 Ocak'tan itibaren sivil itaatsizlik eylemine başladı.

Sosyal medyada #ioapro (ben açıyorum) etiketiyle örgütlenen sivil itaatsizlik hareketine 48 farklı şehirde yaklaşık 60 bin işletmenin katılacağı bekleniyordu ancak katılımın beklenenin oldukça altında kaldı.

İçişleri Bakanlığı eylem nedeniyle güvenlik güçlerinin ve kontrollerin sayısını arttırdı ve eyleme katılacak olan müşterilerin de cezaya tabi tutulacağını duyurdu.