Güncel
06 Eki 2020 15:24 Son Güncelleme: 06 Eki 2020 16:01

Bakan açıkladı: İsteyene okul, istemeyene uzaktan eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı. İsteyen aileler çocuklarını okula gönderebilecek. İstemeyen ise uzaktan eğitim alacak. lkokul 2, 3, 4, 8, 12 ve özel eğitimli öğrenciler için yüz yüze eğitim başlıyor. 

Bakan açıkladı: İsteyene okul, istemeyene uzaktan eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milyonlarca ailenin merakla beklediği konuda açıklama yaptı. Aileler günlerdir yüz yüze eğitimle ilgili merak içindeydiler. Bakan Selçuk, bugün yaptığı açıklamada yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararları ailelere duyurdu. İlkokul 2, 3, 4, 8, 12 ve özel eğitimli öğrenciler için yüz yüze eğitim başlıyor. 

Bakan Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime geçişta Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun değerlendirilmesi doğrultusundan öğrenme kayıplarını dikkate alarak karar verdiklerini söyledi. 

Bakan Selçuk'un açıklamasına göre isteyen aileler çocuklarını okula gönderebilecek. İstemeyenlere esneklik tanınacak. Okula gitmeyecek olan çocuklar uzaktan eğitime devam edecek. Uzaktan eğitim tercih edenler okula gitmeyecekleri için devamsız sayılmayacak. 

Bakan Ziya Selçuk şöyle dedi: "Bu aşamada da isteyenler okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecek."

500 bin tablet dağıtılacak

Uzaktan eğitimde sık sık gündeme gelen bilgisayar ve tablet ihtiyacı için de Bakan Selçuk bir müjde verdi. İhtiyaç sahibi olan öğrencilere 500 bin tablet bilgsayar dağıtılacak. Selçuk dağıtımın nasıl yapılacağı hakkında kısa bilgi verdi: "Öğrencimize tablet ulaştıracağız. Bir dağıtım stratejisi var. Buna göre hareket edilecek ve öğrencilerimize tabletler peyderpey dağıtılacak. Ailelerin eğitim düzeyi, kardeş sayısı, özel eğitim gereksinim halleri gibi bazı kriterler belirledik. Cihazların dağıtım süreci il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek ve okul yöneticileri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. Bu yardımlar çocuklarımıza peyderpey ulaştırılacak." 

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun değerlendirilmesi ile

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sürecin planladığı gibi ikinci aşamaya geçmek için hazır olunduğunu belirterek "İsteyen veli öğrenciyi okula gönderecek istemeyene esneklik sağlanacak. Salgın sürecinin en başından bu yana dünyadaki gelişmeleri yakında izliyor ve süreç planlamalarımızı yapıyoruz. Çocukları ilkokula giden, sınava hazırlanan, özel gereksinimi olan velilerimizin çağrılarını takip ettik. Okullarımızın ne denli büyük toplumsal bir işleve sahip olduğunu görmüş olduk. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun değerlendirilmesi doğrultusundan öğrenme kayıplarını dikkate alarak yüz yüze eğitime geçiyoruz. Okullar tüm kademe ve sınıflarda tam zamanlı olarak dünyada eğitime başladı. Ancak biz daha aşamalı bir başlangıçtan yanayız." diye konuştu. 

İki gün okul 

Bakan Selçuk'un açıklamalarına göre yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim birlikte yürütülecek. Öğrencileri, iki gün okulda olacak. Uzaktan eğitim alan öğrenciler devamsız sayılmayacaklar. Sınıf mevcutları daha önce olduğu gibi gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalma süreci eskisine oranla kısaltılacak. 

Kararı il hıfzıssaha kurulları verecek

Okullarda Kovid-19 ekipleri oluşturduklarını söyleyen Bakan Selçuk şöyle devam etti: "Çocuklarımızı sağlık ve güvenle karşılamak için hazırız. Başlangıçta çok düşük olan başlangıç oranları yükselerek yüzde 80'e yaklaştı. Köy okullarımızın ilkokul ve ortaokul olmak üzere açılıyor. Mevcut sayısı az olduğunda öğrenciler en yakın eğitim merkezine taşınıyordu. Bundan böyle öğrenci sayısına bakılmaksızın velilerimizin isteğine bağlı olarak bu okullar açık kalacak. Burada merkezi karar söz konusu değil, il hıfzıssıha kurularının kararlarına göre değişiklikler bölgeye göre değişecek."

ETİKETLER
#Ziya Selçuk