Politika
09 Eki 2020 11:30 Son Güncelleme: 09 Eki 2020 11:30

Bakan Çavuşoğlu açıkladı ve uyardı: Türk ordusu ateş edildiğinde karşılık verir

TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk ordusuna ve gemilerine verilen emri Bratislava Küresel Güvenlik Forumu'nda tekrar etti: "Hiçbir zaman ilk ateş etme ancak ateş edildiğinde ise karşılık ver”

Bakan Çavuşoğlu açıkladı ve uyardı: Türk ordusu ateş edildiğinde karşılık verir

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ege Denizi'nde yaşanan Türk-Yunan geriliminde hem uyardı hem hatırlattı: "Türk ordusuna ve gemilerine verilen bir emri vardır; Hiçbir zaman ilk ateş etme ancak ateş edildiğinde ise karşılık ver”

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Slovakya'nın başkenti Bratislava’da düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu'na (GLOBSEC) katıldı. Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularına değindi. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin haklarının görmezden gelindiğini ifade etti. Çavuşoğlu Doğu Akdeniz’de yaşanan Oruç Reis olayına ilişkin de açıklamalarda bulundu. 

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’nin dış politikası hakkında “Türkiye’nin verdiği kararlar seçim değil yapılması gerekli olanlardır” diyerek Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada yaşanan olayların ardından yapılması gerekenlerin uygulandığını belirtti.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularında verdiği mesajlarla dikkat çekti. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin haklarının görmezden gelindiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, hidrokarbon kaynaklarının aralarında Türkiye’nin de bulunduğu tüm dünya ülkelerine ait olduğunu hatırlattı.

ATEŞ EDENE KARŞILIK VERİLİR

Doğu Akdeniz’de yaşanan Oruç Reis olayına ilişkin de konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Türk savaş gemilerinden önce Yunan savaş gemileri harekete geçti. Oruç Reis’e saldırmak istediler ve saldıracaklardı. Türk Savaş gemileri bu durumu engellemek ve Yunan gemilerini durdurmak için mecburen müdahale ettiler. Türk ordusuna ve gemilerine verilen bir emri vardır; Hiçbir zaman ilk ateş etme ancak ateş edildiğinde ise karşılık ver” ifadelerini kullandı.