Güncel
10 Kas 2020 18:33 Son Güncelleme: 12 Kas 2020 20:57

Bakan Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs Türk'ü için bomba etkisinde açıklama!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda ezberleri bozan bir açıklama yaparak Kıbrıs Türkü için yeni stratejinin masada olacağını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs Türk'ü için bomba etkisinde açıklama!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununda yepyeni bir stratejinin ortaya konulacağının ilk işareteni verdi. Kıbrıs Türkü için yeni bir yol haritasının ilk ipucunu veren Bakan Çavuşoğlu "Kıbrıs Türkü sırf müzakere etmek için masaya oturmayacak" dedi ve ekledi: Doğu Akdeniz’deki asıl mesele kaynakların hakkaniyetli paylaşımı.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 12. Büyükelçiler Konferansı’nın ikinci gününde Türkiye’nin yurt dışı ve merkez teşkilatında görevli büyükelçilere hitap etti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Türkü’nün artık sırf müzakere etmek için masaya oturmayacağını son seçimde gösterdiğini belirtti.

Kıbrıs’ın, Türkiye’nin milli davası olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Kıbrıs konusunda da çözüm yollarını tıkayan kim, bellidir. Ada’da Türk toplumunu eşit görmeyen sorunlu bir zihniyet var.” dedi. Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) bu zihniyeti üye yaptığını ve çözüm umutlarını tıkadığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Şimdi üstüne bir de ortak zenginliklere ‘el konulması’ teşebbüslerine, en azından sözde destek çıkıyor. İyi de bunlara bizim müsaade edeceğimiz varsayımının ardındaki kibir ve yanılgı nereden kaynaklanmakta? Bugüne kadar siyasi eşitliği kabul etmediler. Siyasi eşitliğin olmadığı yerde egemen eşitlik olmalıdır. Kıbrıs Türkü artık sırf müzakere etmek için masaya oturmayacaktır. Son seçimlerde de bu mesajı açıkça verdiler.”

Çavuşoğlu “Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye’nin, kendi kıyılarına hapsedilmesini ve hakkı olan kaynaklardan vazgeçmesini kimse beklemesin. Bizi dışlayan, hatta karşısına alan girişimlerin de başarı şansı yoktur.” dedi.

Doğu Akdeniz’deki meselenin de “kaynakların hakkaniyetli paylaşımı” olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bölgede istikrarsızlığı yaratanlar, Türk’ün haklarını gasbedebileceğini düşünenlerdir. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye’nin, kendi kıyılarına hapsedilmesini ve hakkı olan kaynaklardan vazgeçmesini kimse beklemesin. Bizi dışlayan, hatta karşısına alan girişimlerin de başarı şansı yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.