Güncel
11 Oca 2021 17:49 Son Güncelleme: 11 Oca 2021 18:00

Bakan Ertuğruloğlu ilk resmi ziyaretinde Anıtkabir Özel Defteri'ne ne yazdı?

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ilk resmi ziyaretinde Anıtkabir'i ziyaret ederek Ata'nın huzuruna çıktı. Atatürk'ün mozolesine çelenk sunun Ertuğruloğlu, Anıtkabir Özel Defterini de imzaladı.

Bakan Ertuğruloğlu ilk resmi ziyaretinde Anıtkabir Özel Defteri'ne ne yazdı?

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ankara'ya ilk resmi ziyaretinde bulundu. Ertuğruloğlu, Anıtkabir'e Atatürk'ün huzura çıktı. Mozoleye çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundu. Ardından da Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak düşüncelerini kaleme aldı. 

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Esenboğa Havalimanında yetkililer tarafından karşılanan Bakan Ertuğruloğlu, bugün ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Bakan Ertuğruloğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Yüce Atatürk, Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi veren bütün milletlere örnek olmuş, büyük bir kurtuluş mücadelesinin dahi komutanı, Yüce Türk Milletinin özgürlük ve bağımsızlık destanını yazan, Türk ulusunu esaretten kurtarıp Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran ulu önderimiz.

Anavatan Türkiye’nin desteği ile kendi özgürlük ve varoluş mücadelesini vermiş, bağımsızlık destanını yazmış Kıbrıs Türk Halkı; sizin ilke ve devrimlerinizin ışığında kendi Devleti’ni kurmuştur. Kıbrıs Türkü’nün onurlu ve insanca yaşama hakkı için vermiş olduğu kutsal mücadele bugün farklı cephelerde yine devam etmektedir.

Geçmişte şanlı mücadelemiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi huzurunuzda bir kez daha minnet ve rahmetle anarken aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Bugün huzurunuzda; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak, yeni nesillere bizlerin yaşadığı karanlık günleri yaşatmayacak adımlar atmayı, halkımızın refah ve mutluluğu için çalışmayı, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ilişkilerimizi sürekli geliştirmeyi, Kıbrıs Türk halkının egemenliğine, özgürlüğüne, güvenliğine sahip çıkıp savunmayı görev bildiğimi onur ve gururla ifade ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle manevi huzurunuzda bulunuyor, sizin ilke ve devrimlerinizin aydınlattığı özgürlük yolunda yürüme azim ve kararlılığı içindeki Kıbrıs Türk halkı ve şahsım adına, size en derin saygılarımı arz ederim.”