Güncel
05 Eyl 2020 14:58 Son Güncelleme: 05 Eyl 2020 15:14

Bakan Oğuz, domates üreticilerini ziyaret etti

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Tepebaşı, Çamlıbel ve Geçitköy bölgelerindeki domates üreticilerini ziyaret etti.

Bakan Oğuz, domates üreticilerini ziyaret etti

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,  üreticilerle domates üretim alanlarında yaşanan sorunlar, verimlilik,, iç piyasadaki arz talep konularında görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede, son günlerde domates fiyatındaki dalgalanma, hasat miktarı ve düşük kalite ile ilgili şikayetler de ele alındı.

Bakan Oğuz, Tarım Dairesi’nin yaptığı çalışmalarda, haftalık domates tüketiminin 250 -300 ton olduğu,  şu anda sadece bu bölgede yaklaşık 300 -350 ton haftalık domates hasatının yapıldığına dikkat çekti. Görüşmede, Bakan Oğuz’a domateste günlük ne kadar hasat yapıldığı,  hangi toptancıya ne kadar domates verildiği ve kalite durumu  konularında bilgi verildi.

Görüşme sırasında,  yapılan incelemler sonucunda ortaya çıkan verilerde, domatesteki hasat ile iç tüketim ihtiyacının  rahatlıkla karşılandığı  belirlendi.

Bakan Oğuz, son günlerde domateste fiyat dalgalanması yönünde yapılan  şikayetlerin suni olduğunu , domates hasatı ile iç piyasa arzındaki farkın nedenleri konusunda Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Ticaret Dairesi ile emniyet güçlerinin  beraber çalışma yapacaklarını kaydetti.

Ayrıca, Tarım Dairesi tarafından  domatesin hasat sonrası satış noktalarının takibi için titiz bir çalışma başlatılacağı açıklandı. Bakan Oğuz, Cuma günkü hasat miktarının 48 ton olduğu belirterek, bu rekoltenin yeterli olduğunu ve birçok üreticinin tarlasında yapılan incelemelerde bu verimin görüldüğünü aktardı.