Güncel
15 Ara 2020 07:00 Son Güncelleme: 15 Ara 2020 10:48

Başbakan Saner hükümet programında koronavirüse karşı mücadelede Acil Durum...

Başbakan Ersan Saner, üçlü koalisyon hükümetinin programını açıkladı. Hükümet programında koronavirüs döneminde ekonomik ve toplumsal alanda sağlık tedbirlerine dair başlıklar dikkat çekti.

Başbakan Saner hükümet programında koronavirüse karşı mücadelede Acil Durum...

Başbakan Ersan Saner başkanlığında kurulan UBP, DP, YDP koalisyon hükümeti, öncelikleri arasına “Covid-19 sürecinde ülke ekonomisini düzenleyip ileriye taşımayı, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda düzenlemeler yapmayı ve vatandaşlık konusunda çalışmaları” aldı.

Başbakan Saner tarafından bugün Cumhuriyet Meclisi’nde okunan yeni hükümetin en önemli önceliği, dünyada etkili olan Covid-19 sürecinde ülke ekonomisini düzenleyip ileriye taşımak olacak.

Ülkeyi 2021 yılı Ekim ayı içinde erken milletvekili seçimine götürme hedefinde olan hükümet, Meclis’e bu süreçte yapabilecekleri ve yakın gelecekte atılması gereken elzem adımları içeren bir hükümet programı sundu.

Sağlık alanında, bilim insanlarının ve ilgili kurulun önerileri ve kararlarını dikkate alarak gereken adımların atılacağı vurgulanan programda, öncelikle sağlık alanında, bilim insanlarının ve ilgili kurulun önerileri ve kararlarının dikkate alınarak adımlar atılacağı ve özellikle, Acil Durum Hastanesi’nin randımanlı bir şekilde devreye girmesi için çalışmaların tamamlanacağı kaydedildi.

Ayrıca, tüm dünyada gündeme gelen Kovid-19 aşısının temin edilerek, risk gruplarından başlamak üzere vatandaşların aşılanması yoluna gidileceğini ve ekonomi danışma kurulu oluşturulacağı da belirtildi.

YENİ HASTANE AÇILACAK

Hükümetin sağlık hizmetlerinin tüm halk için erişilebilir, sürdürülebilir ve kaliteli olmasını ulaşılması gereken en temel hedef olarak ortaya koyduğu belirtilen hükümet programında, bu hedef doğrultusunda hasta odaklı ve halkın sağlık harcamalarını asgariye indiren bir sağlık sisteminin oluşturulması adına kararlılıkla gerekli tüm adımlar atılacağı kaydedildi.

Hükümet programında, Lefkoşa’da BRT sitesinin arkasında yaklaşık 270 dönümlük arazi içerisine yapılması planlanan 500 yataklı yeni hastanenin en erken zamanda faaliyete girebilmesi için 2021 yılının ilk yarısında temel atılması hedefleniyor.

Üçüncü etap yapım işleri devam eden Güzelyurt Hastanesi’nin 2021 yılı içerisinde tamamlanması, Cengiz Topel Hastanesi’nin, bölgenin artan nüfusu da dikkate alınarak geliştirilmesi hedefler arasında bulunuyor.

Girne-Zeytinlik’te Sağlık Bakanlığı’na devredilen yarım inşaat halindeki hastane binasının projesi geliştirilirken, 136 servis yatağı, 29 yoğun bakım yatağı ve 4’ü kalp-damar cerrahisine yönelik toplam 6 ameliyathaneye sahip olacak şekilde revize edilen ve ihale duyurusu yapılan Yeni Girne Hastanesi’nin inşaatının 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Yeni tamamlanan Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde ihtiyaç duyulan personel kadrolarının en erken zamanda tamamlanıp 2021 yılı başında tam kapasite ile çalıştırılmaya başlanması da hükümet programında yer alan maddelerden biri.