KKTC
09 Mar 2021 18:49 Son Güncelleme: 09 Mar 2021 19:01

Başbakan Saner koronavirüs için temkinli: "Tünelde ışık göründü ama hâlâ içindeyiz"

Başbakan Ersan Saner, KKTC'deki koronavirüs mücadelesinde gelinen noktayı değerlendirerek, tünelden ışığın göründüğünü ama henüz dışarı çıkılmadığını söyledi. Saner, ülkede nüfusun yüzde 15'inin çift doz aşılandığını açıkladı.

Başbakan Saner koronavirüs için temkinli: "Tünelde ışık göründü ama hâlâ içindeyiz"

Başbakan Ersan Saner,  Türkiye’den 100 bin, Avrupa Birliği'nden ise 11 bin doz aşı geldiğini belirterek KKTC nüfusunun yüzde 15’inin çift doz aşılandığını söyledi. Başbakan Saner, "Henüz tünelin dışına çıkmadık, sadece ışığı gördük" diyerek tedbirlere devam edileceğini söyledi. 

Başbakan Saner, Genç TV'de yayınlanan "Er Meydanı Özel" programına katıldı. Saner, yaptığı açıklamada KKTC'nin dünya genelinde aşılama oranı olarak onuncu sırada yer aldığını bildirdi. 

Dünyada aşıya ulaşmada ciddi bir sıkıntı olduğuna da değinen Saner, “Çin’e Türkiye’den gelen aşıların bile tarihi belli olmadığı için tarihler koyabilirsiniz, ama sıkıntılardan dolayı aşıların gelmediği gün ben basını düşünemiyorum… Bu da bir gerçek. Rakam verip, tarihle birlikte kendimizi bağlamak, böyle bir taaddüttün verilmesini doğru bulmuyorum. Tabi ki daha fazlasını arzuluyorum… Ancak imkanım yok, imkan olmadığı için elindekilerle mutlu olmalısın… Dünyada uygulanan kriterlerin bizde de aynı şekilde uygulanması için Sağlık Bakanlığıyla aynı fikirdeyiz. Gelenler 20 bin doz aşı sadece ikinci doz için ayrıldı. Yeni bir aşı gelmeden, aşılara başlamayacağız…” diye konuştu.

BIKKINLIK OLUŞTU

Ülkenin kısmi açılım sürecinde olması nedeniyle açıklama yapan Saner, şunları söyledi: “Kısmi açılımlara başladık, fakat bunlar yaşanırken hemen öncesinde birçok şikayet vardı. Bunun da benim kişisel tespitim bıkkınlık olduğudur… Hepimizin sağlığını düşünmemiz gerekiyor… Bu bilinçle hareket etmemiz gerekiyor, duyarlı olalım ki bu hastalığın önüne geçelim.”

SADECE IŞIĞI GÖRDÜK

Saner açılımlar yavaş yavaş gerçekleşirken ekonominin de canlanmasını beklediklerini söyledi: "Bu kapanma sırasında gerçekten sıkıntı yaşayan sektörler oldu. Bu süreci yönetmenin de çok kolay olmadığını söylemek lazım. Bakanlar Kurulu’muzun ürettiği kararlar çerçevesinde açılmaya başladık. Dolayısıyla ben hala ayın 15’i için temkinliyim... Daha temkinli olmamız lazım, henüz tünelin dışına çıkamadık sadece ışığı gördük.”

HIZLI ANTİJEN TESTLERİ 

Başbakan Saner, PCR testlerinin sayılarının arttırıldığını ve bugün 10 bin adet hızlı antijen testinin geldiğine dikkat çekti.

PCR testlerinin güvenilirliğinin hızlı antijenden çok daha fazla olduğunu ifade eden Saner, “Antijenler genel olarak bölgesel taramalar için kolaylık sağlar. PCR güvenmemiz gerekir. Bizler kararlı bir şekilde, test sayılarımızı artırarak, elimizden geleni yapmak zorundayız” dedi.

HER GÜN ORTALAMA 160 ÖĞRENCİ 

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kapanma sürecine gidilmeden önce ülkenin kapanmasını istemesi tartışmalara yol açmıştı.

Saner, bu konuya açıklık getirerek kararların revize edilmediğini belirterek, “Hala daha bizim kararları revize etme gibi bir düşüncemiz yok. Biz hükümeti, okuduğum ilk gün, 11 Aralıkta bir toplantı yaptık. Ekonomiyi düzeltmek için ilk yükseköğretim sonra turizmi planlamak zorunda olduğumuz için bir çalışma başlattık. Her gün ortalama 160 öğrenci geliyor… Dolayısıyla bizim o günkü kararları uygulamadık diye bir şey yok. Biz kararları revize etmedik, ondan önce olan kararları revize ettik. Yeni kararları değil” ifadelerini kullandı.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK 

Hükümetin kurulma süreci hakkında da açıklamalarda bulunan Başbakan Saner, görevin Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’a geçtiği sürece hatırlatarak, “Benim kurduğum gibi bir hükümet kurabilirdi. Kurmadı” dedi.

“Bu dönemde hiç kimsenin hükümet kurmak istemediği doğru, ama biz elimizi taşın altına koyarak kurduk” ifadelerini kullanan Saner, şunları söyledi:

"Alt yapısı sağlam bir hükümet kurabilirdik. Kimse icraat hükümetine yaklaşmadı. Dolayısıyla benim buradaki esas felsefenin birlikte bu dönemi atlatabilmek için beraber bu işi yapmak isterdim ve bunun için üzgünüm. Ben birlik olmak isterdim… Protokoldeki rakamlarla uğraşacağımıza, ülkenin durumunu düşünmeliyiz… Protokoller geçerse hemen bu yolların yapımına başlanacaktır. Açılışı da muhalefet partilerimizle yapacağız.”

“EĞER PARAMIZ OLSAYDI KREDİ KULLANMAZDIK”

Başbakan Ersan Saner, 1500 TL destek ödemeleri hakkında açıklamalarda bulunarak, “Bir önceki ayın maaş ödemeleri gerçekleşirken kredi kullandık. Paramız olsaydı eğer kredi kullanmazdık” dedi.

1500 TL ödemeler için bir kaynak bulmak zorunda olduklarının altını çizen Başbakan Saner, şöyle devam etti:

“Bunu da yapacağız ve ülkeyi kapattığımız için bu ödemeleri yapmak ve kaynağını bulmak zorundayız.

Ne yaparsak yapalım bu sayının 40 binlere düşmeyeceğini düşünüyorum. 60 milyon TL de olsa 80 milyon TL de olsa bizim bu kaynağı bulup ödememiz gerekir.”

“KURULTAY BENİM MOTİVASYONUMU BOZMUYOR”

UBP kurultayının gündeme gelmesiyle birlikte açıklama yapan Saner, “Kurultay benim motivasyonumu bozmuyor. Ülkeyi bir yere taşımazsanız, kurultayı kazanmanız da mümkün değildir. Yardımcımın kendi partisi içerisindeki konumunu bilmem. Herkes kendi hür iradesiyle hareket eder... UBP bütün demokratik süreçlerini tamamlayarak, bu Koronavirüs sürecinin uygun olduğu halinde seçim tarihine göre kurultay tarihini belirleyeceğiz. Seçimden önce mi seçimden sonra mı yapılacağına Parti Meclisi yetkilidir, o karar verecektir”

“NABZINI ÖLÇÜYORDU…”

Eski Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’nin geçtiğimiz ay görevden alınması ülke gündemini sarsmıştı. Bu konu hakkında da konuşan Saner, “Ali beyin yorulduğunu gözlemledim. Bakanlar Kurulu’nda otururken kendi nabzını ölçen biriydi. Kendi sağlığını için iyi olacağını düşündüğüm için bunu yaptım” dedi.