Güncel
09 Eki 2020 07:57 Son Güncelleme: 09 Eki 2020 07:57

Başbakan Tatar: "Maraş seçim yatırımı değil"

Başbakan Ersin Tatar, Maraş'ın açılması ile ilgili gelen "seçim yatırım" eleştirisine cevap verdi. Tatar "Maraş kararı seçim yatırımı değil, ada etrafındaki gelişmeler ışığında bu adım atıldı" dedi.

Başbakan Tatar: "Maraş seçim yatırımı değil"

Başbakan Ersin Tatar, 46 yıl sonra bir bölümü yurttaşların kullanımına açılan Maraş'la ilgili olarak "seçim yatırımı yapıldı" iddiasına karşı çıktı.

Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde açılan Maraş'la ilgili muhalefetten gelen "Seçim yatırımı" iddialarına karşı Ersin Tatar "Maraş kararı seçim yatırımı değil, ada etrafındaki gelişmeler ışığında bu adım atıldı" cevabını verdi. 

Başbakan Ersin Tatar, Maraş açılımının seçim yatırımı olmadığını vurguladı. Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve proaktif siyaset ışığında Maraş adımının atıldığını söyledi. Başbakan Tatar "8 Ekim 2020’nin tarihi bir gün olduğunu söyleyen Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesi ve KKTC’de çeşitli adımların atılmasıyla açılımın gerçekleşti." dedi. 

SEÇİM YATIRIMI DEĞİL

Başbakan Ersin Tatar, Maraş'ın açılmasının seçim yatırımı olmadığını şu sözlerle ifade etti: "Milli meselede fevkalede önemli bir adımdır. Hiçbir seçim yatırımı yoktur. Seçime yönelik bir adım değildir. Kıbrıs Türk halkının beklediği bir gelişmeydi. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdik. Proaktif siyaset, Doğu Akdeniz’deki dengeler bu adımı gerektirdi. KKTC’nin potansiyel ve gücünü yüceltmiş olduk. KKTC ekonomisi ve turizminin daha iyi noktalara taşınması için Türkiye ile işbirliğ içinde çalışmakta olduğumuzu paylaşmak istiyorum.

KIBRIS TÜRKÜ'NÜN İYİ NİYETİ

Ersin Tatar,  yıllardan beri konuşulan ancak ertelenen adımın gerçekleşmesinde TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oraya koyduğu iradenin önemine vurgu yaptı. Tatar, 2 gün önce Ankara’da verilen mesaj ve KKTC’de çeşitli aşamaların düzenlenmesiyle bu açılımı gerçekleştiğini kaydetti. 

Başbakan Tatar şöyle konuştu: "Şuan açılan sahil, şeridi kamu alanları ve parklardır. Süratla alt yapı eksiklleri giderilmektedir. Önemli olan bu tarihi adımın atılmasıydı. Gazimağusa turizminin geliştirlmesi, ekonomi, turizm ve uluslararası alanda tanınan Maraş’ın açılması insanlığa büyük bir hizmet verecektir. Orada çeşitli mülkler, oteller ve iş yerleri vardır. 46 yıldır heba olmuştur. Her gün bu hayalet şehrin harap olmasını görmek insanlığa yakışmamıştır. Federal zeminde bir çözüm olursa Maraş’ın iadesi söz konusu olur diye bu şekilde siyaset izlenmiştir. Crans Montana’da federal çözümde anlaşma için Kıbrıslı Türklerin gösterdiği iyi niyete rağmen Rumlar nedeniyle anlaşmaya varılamadı."

TÜRKİYE'NİN KARARLI DURUŞU

KKTC, Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve diğer kavramların belirgin hale geldiğini ifade eden Başakan Ersin Tatar, "Kıbrıs uluslararası bir mesele ve bu bölgede Türkiye’nin daha kararlı duruşuyla, KKTC’nin bölgede statüsünü yükselterek söz sahibi olma noktasına gelmiştir. Başbakan olarak Maraş hamlesini bu bağlamda da değerlendiriyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Uzun zamandır beklenen bu adım Türkiye’nin de desteğiyle karar alınmıştır." dedi. 

MÜLKLER İADE EDİLECEK 

Başbakan Tatar, Maraş'taki mülklerle ilgili adımın da atılacağını belirterek şöyle dedi:

"Uluslarası hukuka ve BM kararlarına uygun bir adım atılmıştır. Mülklerle ilgili adım sonra gelecek. Taşınmaz Mal Komisyonu marifetiyle, hem Avrupa’nın hem dünyanın tanıdığı bir mekanizmanın kararıyla mülkler iade edilecektir. İzlediğimiz siyaset malların eski sahiplerine iadesiyle süreç izlenecektir. Hak sahipleri alacak. Yüzlerce Rum zaten başvurmuş durumdadır. Buranın açılmaması, mülklerine geri dönememeleri esas insan haklarına aykırıdır."

Ersin Tatar, devlet olarak altyapı, elektrik, yol gibi düzenlemeleri yaptıktan sonra bu mülklerin sahiplerine verileceğini ya da onların devredebileceğini söyledi. 

SİYASİ KARAR GEREKLİ

Ersin Tatar, Maraş'ta atılacak adımlarla ilgili şöyle devam etti: "Bu adımdan sonra hükümet bazı kararlar üreterek, askeri bölgenin bir kısmının kademeli olarak sivile dönüştürülmesi, malların iadesi konusu hakkında adımlar atılacak. Oradaki arazilerin çoğu Vakıflar İdaresine aittir, belgelenmiştir. Taşınmaz Mal Komisyonu kime neyi iade edeceğini kararlaştıracak. Bu iş artık hızlı gider. Önemli olan bu kararın alınmasıydı..."