Güncel
12 Kas 2020 07:00 Son Güncelleme: 12 Kas 2020 20:57

Biden'ın diploması danışmanı: "Türkiye'yi çökertmek arayışında değiliz"

Herkes yeni ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye ile nasıl bir ilişki kuracağını merek ederken diplomasi danışmanı Michael Carpenter'dan önemli bir açıklama geldi.

Biden'ın diploması danışmanı: "Türkiye'yi çökertmek arayışında değiliz"

ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın diplomasi danışmanı Michael Carpenter, Türkiye ile ilişkiler konusunda önemli mesajlar verdi. Carpenter "Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak ya da yaptırımlar yoluyla ekonomisini çökertmek arayışında olmadıklarını" söyledi.

Türkiye'ye karşı söylemleriyle bilinen ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın koltuğa oturduktan sonra yürüteceği ilişkelerin nasıl olacağı tartışılıyor. Bu sonucun Türkiye'nin lehine mi aleyhine mi olacağı konusunda tartışmeler sürerken Michael Carpenter, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 

Biden'ın başkanlığında AB ile ABD ilişkilerinin nasıl olacağının masaya yatırıldığı video konferans yapıldı. Video konferansa Michael Carpenter'in yanı sıra AB'nin ABD Büyükelçisi Stavros Lambrinidis, ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Fransa'nın eski AB işleri bakanı Nathalie Loiseau da katıldı.

ERDOĞAN'A ELEŞTİRİ

ABD ve AB'nin Türkiye ile ilişkilerini değerlendiren Carpenter, Erdoğan'ın Rusya'dan S-400'leri satın alması, Doğu Akdeniz, Libya ve Dağlık Karabağ politikalarının "sorumsuzca" olduğunu ve bir müttefike yaraşır olmadığını ifade etti.

ABD ile Türkiye'nin önünde çözülmesi gereken acil konular bulunduğunu belirten Carpenter, "S-400 meselesinde olduğu gibi çıkış yolları bulunmalı. Türkiye eylemlerini değiştirirse masaya pozitif örnekler konulabilir ancak şu an izlediği politikaya devam ederse bunun Erdoğan hükümetine yönelik potansiyel negatif sonuçları olacaktır." dedi.

MACRON'U DOĞRU BULMADI

Türkiye konusunda, ABD ile AB'nin koordineli şekilde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Carpenter, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden çıkarılması teklifini doğru bulmadığını su sözlerle ifade etti:

"Türkiye ile ilişkilerde tek taraflı hareket etmek doğru değil. Sorunlara balyoz ile yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama bu, Türkiye'ye karşı AB'nin elinde önemli kozlar olduğunu ortaya koysa da bu kozlar dikkatli şekilde kullanılmalı."

EKONOMİK YAPTIRIMLAR DOĞRU BİR YÖNTEM DEĞİL

Türk lirasının son yıllarda özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında en çok değer kaybeden para birimi olduğunu hatırlatan Carpenter, Türkiye'nin açık pazar ve açık ticaret koşullarına mecbur olmasının ABD ve AB için önemli bir "başlangıç noktası" olduğunu söyledi. Fakat, ekonomik yaptırımlarla Türkiye'yi sıkıştırmanın doğru bir yöntem olmadığını ifade eden ABD'li bürokrat, NATO üyelerinin "ortak cephe"' oluşturması gerektiğini savundu.

TÜRKİYE'DE OTORİTER REJİM

Berat Albayrak'ın istifasını da değerlendiren Carpenter, "Türk Lirası bu yıl en çok değer kaybeden para birimi oldu. Albayrak'ın istifası gösterdi ki sorunlar üst üste biriktiğinde Türk hükümeti, politikalarını yeniden değerlendirebiliyor" dedi.

Eski Fransız Bakan Nathalie Loiseau ise Türkiye'ye karşı pozitif tavrın sonuç getirmediğini ayrıca Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını aksine otoriter bir rejime döndüğünü ileri sürdü.