Politika
21 Eki 2020 08:35 Son Güncelleme: 21 Eki 2020 08:40

BM Kıbrıs'ta siyasi görüşmeleri yeniden başlatıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric,BM'nin Kıbrıslı tarafları ve garantör ülkeleri ‘uygun bir zamanda’ bir araya getirmeyi planladığını açıkladı.

BM Kıbrıs'ta siyasi görüşmeleri yeniden başlatıyor

Kıbrıs'ta siyasi süreci yeniden canlandırmak isteyen BM, iki tarafı ve garantör ülkeleri bir araya getirmek için plan yapıyor. 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, görüşmelerin zamanı ile ilgili olarak 'uygun bir zamanda' ifadeseni kullandı. 

Sözcü Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Adası'ndaki siyasi süreci yeniden canlandırmak konusunda kararlı olduğunu belirterek "Uygun bir zamanda iki tarafı ve garantör ülkeleri bir araya getirmek istemektedir" dedi. 

Dujarric, günlük basın brifinginde, KKTC’deki seçimlerin ardından Genel Sekreter Guterres’in yol haritası hakkında bilgi verdi.

Guterres’in siyasi süreci yeniden başlatmak istediğini ve uygun bir zamanda Kıbrıslı tarafları ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık’ı bir araya getirmeyi planladığını belirten Dujarric, taraflar arasında güven inşasının önemini vurguladı.

Dujarric ayrıca taraflara yeniden canlandırılmak istenen müzakereleri ve siyasi süreci tehlikeye atacak her türlü tek taraflı adımdan kaçınmaları çağrısı yaptı.