Güncel
09 Mar 2021 10:55 Son Güncelleme: 09 Mar 2021 11:00

Boris Johnson Kıbrıs'ta iki devlet istemiyor! İki toplumlu federal modeli destekliyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin ardından açıklama yapıldı. İngiltere tarafından yapılan açıklamada KKTC ve Türkiye'nin istediği iki devletli modelin kabul görmediği belirtildi.

Boris Johnson Kıbrıs'ta iki devlet istemiyor! İki toplumlu federal modeli destekliyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kıbrıs'ta iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayanan federal modeli desteklediğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kıbrıs’ta iki devletli çözüm modelini reddederek, ülkesinin iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayanan federal modeli desteklediğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrası Johnson’un sözcüsünün yaptığı açıklamada “Başbakan, Başkan Erdoğan ile yaptığı görüşmesinde Kıbrıs sorununu da konuştu. Başbakan, ülkesinin, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözüm modeli olarak uluslararası toplum tarafından da kabul gören iki bölgeli, iki toplumlu federasyona desteğinin sürdüğünü belirtti” denildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığının görüşme sonrası yaptığı açıklamada ise iki devletli çözüm modelinin birçok fırsatları da beraberinde getirecek bir ‘kazan-kazan’ durumu yaratacağı vurgulanmıştı.