KKTC
11 Kas 2020 10:48 Son Güncelleme: 11 Kas 2020 10:58

Borrell, Cumhurbaşkanı Tatar’ı arayarak tebrik etti

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell'den telefonla tebrik... Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı telefondaki görüşmede, AB'nin üzerine düşeni yapmadığını söyledi.

Borrell, Cumhurbaşkanı Tatar’ı arayarak tebrik etti

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı arayarak tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar'ı dün öğleden sonra telefonla arayan AB Komisyonu Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, seçim zaferinden dolayı tebrik etti.

Görüşme esnasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve iki devlet temelinde, taraflar arasında işbirliğini de içeren bir uzlaşı için kendisine yetki verdiğini anlatarak KKTC halkının üzerindeki izolasyon ve kısıtlamaların haksızlığına işaret etti ve Avrupa Birliği'nin üzerine düşeni yapmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, bu konuda AB'nin 2004'te aldığı karar çerçevesinde izolasyonları kaldırma vaatlerini yerine getirmesini beklediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca görüş ve KKTC tarafının tutumunu daha etraflı bir şekilde anlatmak maksadıyla Borrell ile yakın bir gelecekte görüşmekten memnuniyet duyacağını belirtti.

ETİKETLER
#Josep Borrell