KKTC
09 Mar 2021 18:39 Son Güncelleme: 09 Mar 2021 18:47

Borrell, KKTC görüşmesinde Atatürk tablosunu ve Türk bayrağını istemedi iddiası

Josep Borrell'in KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesi öncesinde şok bir istekte bulunduğu iddia edildi. İddiaya göre Borrell, KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmede ne Atatürk portresini ne Türk bayrağını ne de KKTC bayrağını istedi. Bu isteğe çok sinirlenen Tatar, bu şartların asla kabul edilemeyeceğini iletti.

Borrell, KKTC görüşmesinde Atatürk tablosunu ve Türk bayrağını istemedi iddiası

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesi öncesinde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs bayrakları ile Atatürk tablosunun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan kaldırılmasını istediği iddia edildi.

Ajanslar haberlerinde Borrell, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile yapacağı görüşme öncesinde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs bayrakları ile Atatürk tablosunun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan kaldırılmasını istediği yer aldı. 

Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar'ın olaya sert tepki göstererek, 'şartların asla kabul edilmeyeceğini' Borrell’e aktardığı bildirildi. Bunun üzerine bir krize neden olmak istemeyen Borrell'in, Kuzey Kıbrıs'a geçerek Tatar ile görüşme yaptığı belirtildi. 

Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis ile iyi bir görüşme yaptığını anlatan Borrell, Tatar ile yaptığı görüşmeyle ilgili ise 'iyi' ifadesini kullanmadı.