Güncel
10 Şub 2021 10:39 Son Güncelleme: 11 Şub 2021 09:23

Büyük bankalar İngiltere'yi terk ediyor! Dünya tersine döndü... Neler oluyor?

Dünyanın önemli finans merkezlerinden olan Londra'daki büyük bankalar İngiltere'deki hacimlerini küçültmeye başladı. Personellerini AB ülkelerine kaydıran bankalar, İngiltere ekonomi gündeminde ilk sırada yer alıyor.

Büyük bankalar İngiltere'yi terk ediyor! Dünya tersine döndü... Neler oluyor?

Büyük yatırım bankaları daha fazla personeli İngiltere’den AB'ye kaydırmaya hazırlanıyorlar.
İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrasında dünyanın önde gelen yatırım bankaları Londra'nın finans bölgesinden daha fazla istihdamı Avrupa'ya kaydırmaya hazırlanıyorlar.

Financial News'un isminin açıklanmasını istemeyen bankacılara ve işe yerleştirme şirketlerinin yöneticilerine dayandırdığı haberine göre, hali hazırda binlerce istihdama Frankfurt, Paris ve Amsterdam gibi Avrupa finans merkezlerine taşımış olan büyük yatırım bankaları ikinci bir dalgaya hazırlanıyor. Bankaların bu yönde hazırlık yapmalarına neden olarak AB regülatörlerinin taşınma yönündeki baskılarını gösteren Financial Times, bazı bankaların Avrupa'da mevcudiyetlerini artırmak için taşındıkları yerlerde işe alımlar yapmakta olduklarını da belirtti. Frankfurt merkezli yatırım bankacılığı sektörüne odaklı yönetici araştırma şirketi Global Mind Group'tan Andreas Halin yaptığı açıklamada, "Taşınmalar olduğunda buralarda da işe alım dalgası olacak. Brexit değişim için teşvik ediyor, zorluyor" diye konuştu.