KKTC
16 Oca 2021 19:27 Son Güncelleme: 16 Oca 2021 19:35

Çin aşısı olan Türkler AB ülkelerine giremeyecek mi? Ortalığı karıştıran soru

Türkiye'nin Çin menşeli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısıyla kitlesel aşı uygulama başlamasıyla birlikte ortalığı karıştıran o soru gündeme geldi. Çin aşısı olanlar AB ülkelerine alınmayacak mı? AB Sözcüsü Dana Spinant soruya açıklık getirdi...

Çin aşısı olan Türkler AB ülkelerine giremeyecek mi? Ortalığı karıştıran soru

Çinli Sinovac firmasının koronavirüs aşısını yaptıranlar AB ülkeliren alınmayacak mı? Çin aşısı yaptıranlara AB kısıtlamaları mı gelecek? Türkiye ve KKTC'de kitlesel aşı uygulamasında Çin aşısı kullanılırken gündeme gelen bu soru ortalığı karıştırdı. 

Çin aşısı kullananların seyahat ve vize işlemlerine ilişkin gelen bu soruya Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant cevap verdi. Spinant, hangi aşıyı alacaklarına ülkelerin karar vereceğini söyledi. Spinant, onay almamış aşıların durumuna ilişkin AB içinde kapsamlı bir tartışmanın henüz yapılmadığını da söyledi. Dana Spinant, şunları söyledi:

"Vatandaşlarını korumak için hangi aşıyı seçeceği Türkiye'nin kendi kararı elbette. AB ile aynı aşıları kullanmak zorunda değiller. Şu aşamada bahsettiğiniz kategoriye düşen aşıları olanların durumuna ilişkin görüşme ve tartışma henüz gerçekleşmiş değil. Dolayısıyla aşı pasaportu önerisinin kendisi gibi bu nokta da şimdilik netleşmedi."

Konunun AB seviyesinde olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) seviyesinde de gündemde olduğunu belirten Spinant, dünyada ülkelerin karşılıklı olarak yapılan aşıları tanımaları konusunun tartışılmaya devam etmekte olduğunu belirtti.