Politika
13 Eki 2020 12:30 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 13:05

CTP Ersin Tatar'ı desteleyecek mi?

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur için kilit parti durumunda olan CTP'ye bugün iki önemli ziyaret gerçekleştiriliyor. İkinci tura kalan Ersin Tatar az önce CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ı ziyaret etti.

CTP Ersin Tatar'ı desteleyecek mi?

KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Ersin Tatar'ı destekleyecek mi? 

Ersin Tatar, bugün seçimin kilit partisi durumunda olan CTP'yi ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Ersin Tatar ve Tufan Erhürhan birlikte açıklama yaptı. 

Her iki liderin de ortak ifadesi 'gerginliğin ve kutuplaşmanın sona erdirilmesi' olarak kayıtlara geçti. 

CUMHURBAŞKANI SADECE MÜZAKERECİ DEĞİLDİR

Seçimde aldıkları sonuçlardan dolayı her iki lider birbirlerini tebrik etti. Basına ilk demeç veren Ersin Tatar oldu. 

Ersin Tatar'ın konuşmasında "Cumhurbaşkanı sadece müzakereci değildir" ifadesi dikkat çekti. Tatar şöyle dedi: "Halkımızın çoluk çocuğumuzun daha iyi bir geleceği için, KKTC nin bekası için kalkınması için iyi önderlik ve bu doğrultuda projeler üretmek gerekir. Cumhurbaşkanlığı makamı sadece bir müzakere makamı değildir. Cumhurbaşkanı makamı topluma çeşitli meselelerde önderlik liderlik etmek ve hükümetlerle iyi ilişkiler içinde yapıcı ve hükümetlere yardımcı olabilecek noktada KKTC halkının refahının ve geleceğe umutla bakabilmesinin bir önderliğininin liderliğinin makamıdır."

DEMOKRASİ, REFAH VE UMUT İÇİN 

UBP Genel Başkanı Tatar, CTP lideri Erhümran ile yaptığı görüşme hakkında "Önümüzdeki süreci nasıl değerlendireceğimizi tartıştık. Önemli olan KKTC demokrasinini en iyi şekilde yaşatılması. Önemli olan ülkede kutuplaşmayı önlemektir. Hemipiz KKTC vatandaşları olarak bu ülkede demokrasi refah ve umut içinde geleceğe bakmak istiyoruz. Tufan Bey ile de bunları tartıştık."

MİLLET İRADESİ SANDIĞA YANSIMALI

Ersin Tatar, ilk tur seçimdeki katılımın düşüklüğünü hatırlatarak önümüzdeki pazar bütün vatandaşları iradelerini yansıtmak üzere sandığa davet etti: "Katılım beklediğimiz altında oldu. Ama inşallah ikinci turda bu katılım daha yüksek olur. Çünkü 5 yıl boyunca görev yapacak olan cumhurbaşkanı seçilecek. Herkesin iradesini sandığa giderek göstermesini diliyorum. Millet iradesini yansıtmasını temenni ediyorum." 

GERGİNLİK VE KUTUPLAŞMAYA SON VERİLMELİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ersin Tatar'ı seçimde aldığı sonuçtan dolayı tebrik ettiğini söyledi. Erhürman, seçim sürecinde yaşanan kutuplaşma ve gerginliğin bir an önce kalkması gerektiğini vurguladı: "Seçim sürece yaşanan gerginlik ve kutuplaşmanın bir an önce ortadan kaldırılması bundan sonra  KKTC halkının karşı karşıya olduğu büyük sorunların halledilmesi temenni olarak önümüzde duruyor. Benim dileğim önümüzdeki pazara kadar bu gerginliğin ve kutuplaştırmayı daha da arttıracak hamlelerin hiçbir şekilde yapılmaması. 19'u itibarıyla bu toplumun birlik içinde içerde ve dışardaki sorunlarına odaklanmasıdır."