Güncel
19 Kas 2020 09:05 Son Güncelleme: 19 Kas 2020 10:32

Cumhurbaşkan Tatar ziyaretlere başlayacak! KKTC'yi 5 ülke tanıyacak...

KKTC'de yeni bir dönem başlıyor. Türkiye'nin de desteğiyle 5 ülkenin KKTC'yi tanıyacağı öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın bu ülkeler için ziyaret planı yaptığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkan Tatar ziyaretlere başlayacak! KKTC'yi 5 ülke tanıyacak...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın liderliği ile yeni bir dönemin başlangıcı yaşanırken, Türkiye dostu 5 ülkenin KKTC'yi tanımaya hazırlandıkları bildirildi. Cumhurbaşkanı Tatar'ın bu ülkelere ziyaret programı hazırlığı yaptığı belirtildi. 

Dağlık Karabağ'daki işgalin sona ermesi ile KKTC'nin 5 ülke tarafından tanınma sürecinin önü açıldı. Geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan'ın KKTC'yi tanıma yolunda adım atmak istemesi üzerine  AB'nin "Biz de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanırız" tehditinin yeniden gerçekleşmesi artık olanaksız. Politik çevreler Tatar'ın ilk ziyaretinin Azerbaycan'a planlandığını belirtirek bunun da gerekçesini Dağlık Karabağ'ın geri alınması ile ilişkilendiriyorlar. İlk tanımanın Azerbaycan tarafından yapılacağına kesin gözüyle bakan çevreler ardından ise Türkiye'nin dost ve kardeş olduğu Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya ile serinin devam edeceğini belirtiyorlar. 

KKTC'nin 5 ülke tarafından tanınmasına yönelik Türkiye'deki gazetelerde de haberler yayınlanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Tatar’ın 2021'in ilk aylarında önce Azerbaycan’a ardından da Pakistan ve Libya'ya ziyaret planladığı yazıldı.

Pakistan ve Bangladeş daha önce KKTC'nin bağımsızlığını tanımıştı ancak İngiltere ve ABD'nin baskıları nedeniyle geri adım atmışlardı. Afrika ülkesi Gambiya da daha önce KKTC'yi tanımaya hazır olduğunu belirtirken, Libya ise fiilen KKTC’yi tanıyor. Son olarak Libya'yı yöneten Ulusal Geçiş Konseyinin Sağlık Bakanı Abdal Rahman Kıssa, Lefkoşa'ya gidip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi'yle protokol imzalamıştı. Protokol, Libya’nın KKTC'yi resmen olmasa da fiilen tanıdığı mânâsına geliyor.