Güncel
16 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 16 Kas 2020 09:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'ye müjde üstüne müjde

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı'nda KKTC'ye müjdeli haberler verdi. Doğalgaz, elektrik, yeni hastane, ambulans ve Cumhurbaşkanlığı yeni binası....

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'ye müjde üstüne müjde

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ziyaretinde müjdeli haberler verdi. Erdoğan, Türkiye'nin daima KKTC'nin yanında olacağını belirterek ard arda müjdeli haberleri sıraladı. 

Erdoğan, Türkiye'den 2020 yılında KKTC'ye altyapı projeleri için 162 milyon lira aktarıldığını vurgulayarak "Cumhurbaşkanı Yardımcımızın gayretleriyle tarımdan turizme, küçük esnaftan sosyal yardımlara kadar farklı alanlarda finansman desteği içeren 2,3 milyar liralık mali işbirliği anlaşmamızı imzaladık." dedi. 

Erdoğan ardından da Türkiye'den KKTC için yapılacak yeni destekleri sıraladı... İşte o müjdeli haberler: 

*500 yataklı yeni bir hastanenin daha kurulacak. 

*Yeni açılan Acil Durum Hastanesi bünyesinde kullanılmak üzere Türkiye'den 5 Ambulans hediye olarak gönderilecek. 

*Su temin projesi ile KKTC'ye Türkiye'den su temininden sonra şimdi de denizin altından doğalgaz ve deniz altından kablo ile elektrik enerjisi getirilecek. 

*KKTC Cumhurbaşkanlığı için yeni bina yapılacak. 

CUMHURBAŞKANLIĞINI İNŞA EDELİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni KKTC Cumhurbaşkanlığı binası yapılmasını önerdi:

"Önümüzdeki zorluklara rağmen Kıbrıs Türk halkının hayat kalitesini daha da üst düzeye çıkaracak imkana ve iradeye sahibiz. Yeni bir adım, sayın Tatar'a söyledim, uygun bir yerde 5 dönüm bir arazi temin etmek suretiyle Cumhurbaşkanlığı makamını da orada süratle inşa edelim Cumhurbaşkanlığı makamını da oraya taşıyalım. Zira bu tür makamlar farklı ülkelerin bakışını da değiştirir. Ana vatan ve garantör Türkiye, KKTC'nin ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacaktır. Kendi canımızdan bir parça olarak gördüğümüz Kıbrıs Türkleriyle güçlü ve müreffeh bir ortak gelecek kurmak için çok çalışacağız."