Güncel
21 Ara 2020 13:53 Son Güncelleme: 21 Ara 2020 14:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatına FETÖ taktiği ile kurgu suçlama

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Mustafa Doğan İnal’a yönelik FETÖ taktiği ile kurgulanan oyunun ikinci perdesinde şok gelişme! Tefal’in eski CFO Mustafa Kılıç’ın ifadesi ortaya çıktı. Kılıç "Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ı tanımam. İkisinden de şikayetçi olacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatına FETÖ taktiği ile kurgu suçlama

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Mustafa Doğan İnal'a yönelik FETÖ taktiği ile kurgulanan oyunda mahkeme dosyalarındaki ifadelerin ortaa çıkmasıyla şok gelişme yaşandı. 

Tefal’in eski CFO Mustafa Kılıç’ın ifadesine Medyaradar ulaştı. Medyaradar'daki habere göre Tefal’in eski finans müdürü Mustafa Kılıç’ın ifadesinde Cendere kitabının yazarları olan Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ı tanımadığını belirterek haklarında şikayetçi olacağını söyledi. 

Medyaradar'daki haber şöyle: 

Tefal’in eski CFO Mustafa Kılıç’ın ifadesine Medyaradar ulaştı

Medyaradar günlerdir konuşulan Tefal yöneticileri, iki hakim ve Cumhurbaşkanın avukatı Mustafa Doğan İnal’in adil yargılamayı etkilediği ileri sürülen konuşmalarını hukuka aykırı bir şekilde FETÖ taktiğiyle kaydederek medyaya servis ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Tefal’in eski finans müdürü Mustafa Kılıç’ın ifadesine ulaştı.

Avukat Mustafa Doğan İnal’e yönelik iddiaların kurgu olduğunu belirten Mustafa Kılıç, Cendere kitabının yazarları Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ı tanımadığını ikisinden de şikayetçi olacağını ifadesinde belirtti. Mustafa Kılıç’ın ifadesi Cendere kitabındaki ve bağımsız milletvekili Ahmet Şık’ın paylaştığı tapelerin gerçek olmadığını gözler önüne serdi.

Ses kaydını kendisinin yapmadığını ileri süren şüpheli Mustafa Kılıç avukat Mustafa Doğan İnal’ı kendilerine dönemin Ekonomi ve Ticaret Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yönlendirdiğini belirtti. Tefal lehine sonuçlanan davaların İstinaf Mahkemesi’nden aylarca kararının çıkmaması nedeniyle sürecin hızlandırılması için avukat Mustafa Doğan İnal’ın iki hakimle randevu ayarladığını belirten Mustafa Kılıç, “Avukat İnal bizden vekalet ve ekstra bir ücret talep etmedi. Sadece dosyalarımızın istinaf sürecinin hızlandırılması konusunda aracı oldu. İddia edildiği gibi dosyaların lehimize çıkması konusunda bir girişimde bulunmadı. Toplantı esnasında ne bizim şirketimiz ne de Mustafa Doğan İnal, toplantıda bulunan hakimlere adil yargılamayı etkileyecek bir karar almaları için henhangi bir maddi menfaat sağlayacakları vaadinde bulunmamıştır” dedi.

Barış Terkoğlu’nun Cumhuriyet’teki köşesinde "Ver 100 milyonu, Mustafa görsün işini" şeklinde geçen konuşmada yer alan Mustafa’ları karıştırdığını Medyaradar ortaya çıkarmıştı. Hakimlerle yapılan görüşmede Tefal’in finans direktörü Mustafa Kılıç ve avukat Mustafa Doğan İnal bulunuyordu ancak konuşmada ismi geçen Mustafa, Tefal'e haksız icra takibi başlatan şirketin avukatı Mustafa Büyükbaş’tı. Mustafa Büyükbaş, piyasada yaptığı hukuksuz icra takipleri ile şöhret yapmıştı.

SES KAYITLARI İLE İLGİLİ ESKİ FİNANS MÜDÜRÜ ŞÜPHELİ OLARAK İFADE VERDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Tefal’in eski finans müdürü Mustafa Kılıç savcıya verdiği 3 sayfalık ifadesinde bilinmeyen birçok konuya açıklık getirdi. Mustafa Kılıç ifadesiyle olayların nasıl çarpıtıldığını ve ses kaydını kendisinin yapmadığını dile getirirken Tefal’in dolandırıldığını ve hedef haline getirilen avukat Mustafa Doğan İnal’ın adil yargılamaya yönelik hiçbir eylemi ve söyleminin olmadığını anlattı.

Tefal’e 2016’da finans direktörü olarak başladığını belirten Mustafa Kılıç, 3 buçuk yıl sonra şirket ile karşılıklı anlaşarak ayrıldığını ifadesinde belirtti. Mustafa Kılıç ayrılış nedenini ise şöyle açıkladı; “Tefal'e karşı alacak davası açan kişilerce yapılan baskı ve saldırılar nedeniyle şahsıma karşı can ve mal güvenliğinden endişe duydum. Bu nedenle ayrıldım.”

Mustafa Kılıç Tefal’e karşı 2017’de başlatılan icra takiplerinin Fransız şirketin alacağına karşılık bayilik verdiği Ataköy DTM şirketinin 13 mağazasının kira sözleşmelerini devralması ve verdiği malları geri almasıyla başladığını belirterek şunları anlattı;

Ataköy DTM, 350 milyon dolar borcu bulunan iflas ettiğini açıklayan mutfak gereçleri satan ESSE şirketinin devrini üzerine aldı. Ataköy DTM’nin genel merkezi Tefal'a devrettiği mağazalardan Yenibosna şubesi gözükmesi nedeniyle Tefal’e icra takipleri başladı.

TEFAL, İCRA TAKİBİNE İTİRAZ ETTİ

Bir faktoring şirketi ESSE'den alacağı için Tefal'in elinde bulunan mağazaya Ataköy DTM şirketinin eski genel merkezi diyerek hacze gitti. İcra takibine itiraz eden Tefal davayı kazandı. Ancak faktoring şirketi davayı istinaf mahkemesine taşıdı.

MÜFLİS ESSE’NİN ALACAKLILARI TEFAL’İN KAPISINI ÇALDI

Factoring şirketinin icra takibini duyan Esse'nin tüm alacaklıları Tefal'e karşı icra takibi başlattı. Durumu Fransa'daki merkeze bildirerek, Fransız Büyük Elçisine de durumu aktardık.

FRANSIZ ELÇİ EKONOMİ BAKANINA KOŞTU

Fransız Büyükelçisi dönemin Ekonomi ve Ticaret Bakanı Nihat Zeybekçi'den Tefal adına randevu aldı. 2018 Ocak ayında Bakan Zeybekçi ve Fransız elçisi ve Tefal üst düzey yöneticileri buluştuk. Tefal'in sorunun çözümü için Bakan Zeybekçi, Mustafa Doğan İnal'ın iyi bir hukukçu olduğunu ve bu konu ile kendisinden görüş beklediğini bize aktardı.

AVUKAT İNAL’DAN YARDIM İSTEDİLER

Tefal yöneticileri avukat Mustafa Doğan İnal'in bürosuna giderek haksız yere açılan haciz davalarının durumunu anlattı. Faktoring şirketinin açtığı davanın lehlerine sonuçlandığını ancak Bölge Adliye Mahkemesi'ndeki ilgili dairenin bir türlü karar vermemesi üzerine Tefal'e, Esse'nin alacaklılarından sürekli haciz işlemi uygulandığı avukat Mustafa Doğan İnal'a anlatıldı.

VEKALET ÜCRETİ VE PARA TALEBİNDE BULUNMADI

Avukat Mustafa Doğan İnal dosyaları inceledikten sonra, Tefal yöneticilerine dosyalarda bir eksikliğin olmadığını, kendisinin ekstra bir faydasının bulunmayacağını bu nedenle vekalet ilişkisine girmelerinin bir faydasının bulunmadığını ve para talebinin olmadığını söyledi.

ADİL YARGILAMA İLKESİ ZEDELENİYOR

İstinaf mahkemesinden aylarca karar çıkmaması nedeniyle ‘Adil Yargılama İlkesi’nin zedelendiğini belirten avukat Mustafa Doğan İnal, Bölge Adliye Mahkemesi'nde sürecin hızlandırılması için bir görüşme ayarlayabileceğini belirtti.

MAĞDURİYETLER ANLATILDI

Kartal'daki Bölge Adliyesi'nde(İstinaf Mahkemeleri)  Tefal'in Fransız müdürü, ben ve şirket avukatı ile avukat Mustafa Doğan İnal, iki hakim ile toplantı yapıldı. Fransız genel müdür şirketin dosyalarındaki durumu anlatarak sürecin uzaması nedeniyle halka açık bir şirket olan Tefal'in istinaf aşamasındaki mağduriyetlerini anlattı.

ORADA BULUNMA AMACIMIZ LEHİMİZE BİRŞEY İSTEMEK DEĞİLDİ

İstanbul Bölge Adliyesi’nde bulunmamızın amacı bizim orada bulunma amacımız herhangi bir şekilde şirket adına açılmış dosyaların lehimize sonuçlanması değildi. Genel müdürümüz Emanuel halka açık bir şirket olduğumuzu belirterek şirket lehine usulsüz bir işlem yapılmasını istemeyeceklerini, sürecin uzamasını fırsat bilen Tefal'i zor duruma düşürmek isteyen alacaklıların bulunduğunu mümkünse dosyamızın incelenmesinin öne alınmasını talep etti. İstinaf aşamasında öne alınmasını istediğimiz dosya da bizim lehimize sonuçlanan bir dosya idi.

İNAL HAKKINDAKİ İDDİALAR ASILSIZDIR

Avukat Mustafa Doğan İnal, Cendere isimli kitabında yer alan iddialarla ilgili hiç bir şekilde söylem ve hareketlerde bulunmadı. Kendisi sadece bizim randevu almamızı sağladı. Toplantı esnasında ne bizim şirketimiz ne de Mustafa Doğan İnal, toplantıda bulunan hakimlere adil yargılamayı etkileyecek bir karar almaları için har hangi bir maddi menfaat sağlayacakları vaadinde bulunmamıştır. Cendere kitabında bahsi geçen iddiaların tümü asılsızdır. Toplantının ardından hakimler konuyu değerlendireceklerini söyledi.

SES KAYITLARINI BEN KAYDETMEDİM

Kendisinin toplantıda ses kaydını aldığı ve karşı tarafın avukatı Merve Anlaş'a verdiği iddiasını reddeden Mustafa Kılıç, “Toplantı esnasında görüşmeleri gizlice kayda almadım. Ses kaydından bile haberim yoktur. Ben bu olayın mağduru oldum." dedi.

BARIŞ TERKOĞLU VE BARIŞ PEHLİVAN’DAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM

Ses kayıtlarının bir bölümünün yer aldığı Cendere kitabının yazarları Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nu tanımıyorum. Pehlivan ve Terkoğlu ile yangın söndürme şirketi yetkilileri hakkında şikayetçi olacağım.

PARA TEKLİF ETTİLER

Kent Yangın Söndürme şirketinin avukatı Merve Anlaş ile iki görüşmem oldu. Tefal’den ayrıldıktan sonra avukat Merve Anlaş, Esse'den alacağı bulunan şirketlerle birlikte hareket ederek davaların lehlerine sonuçlanması halinde tahsil edilen alacaklardan önemli bir kısmına bana verebilecekleri şeklinde teklif yaptı. Yaptıkları teklifi düşünmeden reddettim.

DELİL OLMAZ

Türk Hukuku'nda “Sistematik ve planlı bir şekilde delil üretmek amacıyla gizlice/habersizce kaydedilen, bu nedenle hukuka aykırı bir şekilde elde edildiği kabul edilen ses, görüntü veya video kayıtları bir vakıanın ispatı için hukuk veya ceza mahkemelerinde delil olarak kullanılamaz” deniliyor.