Güncel
14 Kas 2020 18:00 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 07:41

Cumhurbaşkanı Tatar anma töreninde Rauf Denktaş ile adeta dertleşti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Bayramı öncesi düzenlenen anma töreninde Rauf Denktaş ile adeta dertleşti.

Cumhurbaşkanı Tatar anma töreninde Rauf Denktaş ile adeta dertleşti

KKTC’nin 37’nci Kuruluş yıl dönümü öncesinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başta olmak üzere devletin zirvesinin katılımi ile TMT Anıtı’nda tören düzenlendi. 

Daha Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarında düzenlenen törenler bu kuz inşaat nedeniyle TMT anıtında yapıldı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın anıta çelenk sundu ve özel defteri imzaladı. 

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KTBK Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk,  GKK Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu,  28.Tümen Komutanı Tuğgeneral Taner Uysal, 39'uncu Tümen Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın, katıldığı törende Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, kurum, kuruluş ve derneklerden temsilciler, öğrenciler ve vatandaşlar da hazır bulundu.

ÖZEL DEFTERE NELER YAZDI

Cumhurbaşkanı Tatar, törende Anıt Özel Defteri’ne günün anlam ve önemine dair duygularını yazarak imzaladı. Tatar'ın yazdıklarına bakıldığında ise adeta merhum Denktaş ile dertleştiği görüldü: 

“Aziz Lider Rauf Denktaş,

Kıbrıs Türk halkının şanlı direnişinin ve egemen varlığının simgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 37’nci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gurur ve sevinciyle huzurunuzdayız. Cumhuriyetimiz ilan edildiğinde 23 yaşındaydım ve İngiltere’deydim. The Times gazetesinin sürmanşetinde “Turkish Cypriots Declared Independence” (Kıbrıslı Türkler Bağımsızlık İlan Etti) yazısını gördüğümde adete titredim, büyük heyecan yaşadım. Bir devlet sahibi olduk. Sahiplik hissetim, gurur duydum.

Halkımın verdiği yetkiyle şimdi bu devletin Cumhurbaşkanıyım. Kuruluşunu sağladığınız devlet emin ellerde, siz rahat uyuyunuz, devletimizi her açıdan geliştirmek, halkımızın refah seviyesini artırmak için Ana vatanımızla iş birliği içinde var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Kıbrıs Türklerinin devlet sahibi olması uğrunda verdiğiniz mücadeleniz rehberimiz olacaktır. Her zaman Kıbrıs Türklerinin eşit egemen varlığına, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin önemine vurgu yaptınız.  Bu topraklarda var olduğumuz sürece Anavatan Türkiye’nin garantisinin sona ermesine, Türk askerinin çekilmesine, devletimizden vazgeçilmesine asla izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizi yaşatma azmi ve kararlığıyla halkımızın bize verdiği yetkiyle sizlerden devraldığımız ulusal davamızı en iyi şekilde götürme hedef ve gayretindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle sizi ve bu günlere ulaşmamızda emeği olanları saygı, şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyorum. Ruhunuz şad olsun.”